Informaci o Murdochově odchodu oznámila společnost News International, která je britskou součástí News Corporation. Firma se snažila význam změn bagatelizovat a popsala je jako přípravu na úklid podniku, po které se News Corporation rozdělí na dva samostatné subjekty. První bude sloužit jako nakladatelská divize, druhý bude zábavní a televizní skupinou.

Zpráva o Murdochově konci ve více firmách patrně povede ke spekulacím, že se News Corporation připravuje na prodej zmíněných novin. Murdochovu reputaci v Británii totiž značně poškodil skandál s odposlechy v nedělníku News of the World.

Magnát odchází z vedení firem NI Group, Times Newspaper Holdings a News Corporation Investments. Všechny jsou v Británii a dohlíží na zmíněná britská periodika. Není ale jasné, z kterých podniků odchází Murdoch v USA.

Správní radu obou nových firem, které mají vzniknout rozdělením News Corporation, by podle agentury Reuters měl vést Murdoch. Ředitelem by ale měl být jen v divizi zábavy a televize. Právě tato divize zajišťuje Murdochově skupině největší zisky.

Vyšetřování skandálu s odposlechy ukázalo, že se v News of the World soustavně porušovaly zákony. Vlivný výbor britského parlamentu pak v květnu uvedl, že Murdoch není způsobilý k tomu, aby řídil nadnárodní společnost.

 

Oznámení o chystaných změnách může naznačovat, že Murdoch má snahu se od britských novin distancovat. Skandál s odposlechy se znovu rozhořel loni a otřásl i britskou politickou scénou. Čtyřicet lidí poté policie zatkla.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru