Veškeré odškodnění za 62 milionů dolarů poškozeným firmám bude vyplaceno v hotovosti, což je rovněž změna oproti původní nabídce. Ta počítala s obchodními úvěry nebo slevami. Všechny náhrady by měly být vyplaceny do půl roku těm firmám, které přistoupí na to, že nebudou proti Nasdaqu postupovat právní cestou.

Odškodnění by měli dostat obchodníci, které postihly problémy kvůli ochromení zahlceného obchodního systému. Kompenzace plánuje provozovatel trhu také pro investory, kteří si podali objednávky na koupi akcií Facebooku při jeho debutu 21. května za 42 dolarů nebo více, avšak jejichž příkazy nebyly kvůli poruše trhu realizovány.

Akcie Facebooku se propadají

Pikantní přitom je, že kurz Facebooku se dostal nejvýše mírně nad 42 dolarů, a pak už jen klesal, takže ti, co si akcie za tak vysokou cenu koupit nemohli, se vyhnuli vysoké ztrátě.

Odškodnění dostanou z investorů i ti, jejichž příkazy prošly, avšak systém uskutečnění obchodu nepotvrdil. Akcie Facebooku při svém debutu vystoupily až na 42 dolarů, poté však klesly k upisovací ceně 38 dolarů a v dalších dnech se výrazně propadaly. V pátek akcie Facebooku uzavřely pod 29 dolary.

Vstup Facebooku na trh provázely velké technické závady v obchodním systému Nasdaq, kvůli nimž se zahájení obchodů s firemními akciemi zřetelně opozdilo. Navíc někteří obchodníci až do konce obchodování netušili, zda se jejich příkazy vůbec realizovaly, a někteří se to nedozvěděli vůbec, protože je Nasdaq nebyl schopen potvrdit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru