Nikde jinde na světě se prý ženám nežije tak dobře jako tady – až se z přezdívky "ráj pro ženy" stalo nepřesné klišé, neboť rajská zahrada to jistě není. Přesto je postavení Islanďanek – ale i jejich mužských protějšků – pozoruhodné.

Jóhanna, Ásta a Agnes se dobře znají. Jenže na Islandu se znají a křestními jmény se oslovují všichni. Tyto tři dámy toho jinak nemají na první pohled až tolik společného – první dvě vyrůstaly v Reykjavíku, ta třetí je z rybářské vesnice daleko na severu. Jedna začínala jako letuška, druhá byla učitelkou, třetí nikdy netoužila po ničem jiném než po službě Bohu. Jedna je oslnivá platinová blondýna, druhé dvě nenápadné brunety. Všechny jsou vdané s dětmi, ale jedna z nich je lesba.

Každá však doputovala na vrchol a společně reprezentují jeden z nejvýraznějších rysů dnešního Islandu – silné postavení žen, které se projevuje třeba tím, že právě tato trojice dnes stojí v čele klíčových institucí. Jóhanna SigurÄ‘ardóttir (69) vede vládu jako první premiérka v islandských dějinách, Ásta RagnheiÄ‘ur Jóhannesdóttir (62) je šéfkou islandského parlamentu zvaného Althing. Agnes M. SigurÄ‘ardóttir (57) byla na jaře zvolena hlavou luteránské církve (k níž se hlásí bezmála osmdesát procent obyvatel), a to jako vůbec první žena v historii. Poslední červnový den se pak rozhodovalo, zda budou vrcholné pozice zcela obsazeny ženami: v průzkumech se totiž na dosavadního prezidenta, který kandidoval už popáté, dotahovala a několikrát ho i předběhla bývalá televizní moderátorka a reportérka Thóra Arnórsdóttir (37).

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.