Tržby Googlu ve druhém čtvrtletí stouply na 12,21 miliardy dolarů. Poprvé k nim pomohl i holding Motorola Mobility, který společnost koupila v květnu za 12,5 miliardy dolarů. Motorola k tržbám přispěla 1,25 miliardami dolarů. V prvním čtvrtletí měl Google zisk 2,89 miliardy.

Tržby z hlavního internetového byznysu tedy dosáhly téměř 11 miliard, oproti devíti miliardám za stejné období loni.

Čistý zisk dosáhl 2,79 miliard dolarů, tedy 8,42 dolaru na akcii. Akcie Googlu po zavření Wall Street v reakci na výsledky posilují o tři procenta na 609 dolarů.

Cena za zobrazení reklamy v on-line vyhledávání dál klesla, meziročně o 16 procent, ovšem celkový počet zobrazených reklam stoupl o 42 procent.

Za celý loňský rok Google utržil necelých 38 miliard dolarů a zisk přesáhl 9,5 miliard dolarů. V hotovosti má přes 44 miliard, vyplácet dividendu ale zatím neplánuje.

Výsledkům Googlu pomáhá vedle stále nejpopulárnějšího vyhledávače i jeho sociální síť Google Plus a především operační systém Android pro chytré telefony.

Aktuálně je více než 250 milionů zařízení s tímto operačním systémem a každý den jich přibývá dalších asi sedm set tisíc. Jde tak asi o nejrychleji rostoucí operační systém vůbec. Přes 11 miliard položek bylo staženo z oficiálního Android Marketu.

Googlu se relativně daří například ve srovnání s internetovou společností Yahoo, která výsledky představila o den dříve. Čistý zisk Yahoo za tři měsíce do konce června klesl o čtyři procenta na 227 milionů USD (4,7 miliardy Kč).  Tržby klesly o jedno procento na 1,22 miliardy dolarů.

Výsledky hospodaření jsou další známkou toho, jakým problémům bude muset čelit nová ředitelka firmy Marissa Mayerová, jež má vrátit firmu zpět k růstu. Do čela Yahoo přešla právě z Googlu, kde byla viceprezidentkou.

Největší zisk Yahoo přišel ve čtvrtletí z podílů v Yahoo Japan a čínské firmě Alibaba Group. Zisk z těchto podílů činil celkem 180 milionů USD a meziročně se zvýšil o 65 procent. Yahoo se již dohodla na prodeji poloviny z 40procentního podílu ve firmě Alibaba za zhruba sedm miliard USD. Dohoda by měla být dokončena v letošním roce.

Slabé výsledky však hlásí internetové partnerství ve vyhledávání s firmou Microsoft. Mírně se snížily také ceny za internetovou reklamu v Evropě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru