Americká softwarová společnost Microsoft zaznamenala svou vůbec první čtvrtletní ztrátu po vstupu na burzu, když musela odepsat přes šest miliard dolarů za nevydařený nákup internetové reklamní agentury eQuantive.

Microsoft v období od letošního dubna do června vykázal ztrátu ve výši 492 milionů dolarů (10,1 miliardy korun), tedy šest centů na akcii.

Ve stejném období loňského roku Microsoft zaznamenal zisk 5,9 miliardy dolarů (122 miliardy korun), tedy 69 centů na akcii. Firmu eQuantive Microsoft koupil před pěti lety a letošní odpis činil 6,2 miliardy dolarů (128 miliard korun). Akvizice byla v roce 2007 největší koupí Microsoftu.

Tržby společnosti v období duben-červen dosáhly částky 18,06 miliardy dolarů (374 miliardy korun).

Microsoft začne 26. října prodávat nové Windows 8. Vylepšená verze operačního systému firmy by měla lépe pracovat v tabletech a přístrojích s dotykovou obrazovkou a na trh přijde téměř přesně tři roky po zahájení prodeje systému Windows 7.

Ve stanovený den budou moci výrobci začít prodávat počítače s novými Windows 8 a Microsoft současně nabídne software ke stažení pro majitele počítačů.

Jako upgrade pro uživatele Windows XP, Vista nebo Windows 7 bude nový operační systém stát 40 dolarů (820 Kč). To je mnohem méně, než kolik stál upgrade předchozího operačního systému. Lidé, kteří si koupili nebo koupí počítač s instalovanými Windows 7 od 2. června, budou platit jen 15 dolarů (310 Kč), napsala agentura AP.

Šéf společnosti Steve Ballmer již dříve označil Windows 8 za nejvýznamnější nový produkt firmy od Windows 95 před 17 lety.

Microsoft se s novými Windows snaží dostat na pole tabletů a chytrých mobilních přístrojů, kde dominují firmy Apple a Google.

Nový systém proti předchozí verzi firma od základu přepracovala. Mimo jiné dostal nové rozhraní pro dotykové ovládání používané právě v tabletech a mobilech.

Do konce roku hodlá Microsoft představit také svůj první tablet pod názvem Surface a na počátku tohoto týdne představil novou verzi kancelářského balíku Office 15, která rovněž bude vhodná pro tablety.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru