S harmonogramem prací na dostavbě třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny v Temelíně se v pátek seznámí prezident Václav Klaus.

"Podívá se mimo jiné jako jeden z prvních politiků i na místo, kde by měly nové reaktory stát," řekl Petr Šuleř z útvaru komunikace Jaderné elektrárny Temelín.

K hlavním bodům pátečního programu patří také jaderná bezpečnost země. Prohlídky Temelína se zúčastní i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

"Příjezd pana prezidenta očekáváme v 10:00 a jeho program u nás skončí zhruba ve 13:40," uvedl Šuleř.

Klaus se do Temelína vrátí po devíti letech. Jako prezident navštívil elektrárnu v březnu 2003 při své cestě po Jihočeském kraji.

V Temelíně byl ale již předtím, například v roce 1997 jako předseda vlády zavítal do ještě nedokončeného provozu, v roce 2000 tam přijel jako předseda Poslanecké sněmovny.

Klaus je znám jako zastánce jaderné energetiky. Za jeho vlády padlo rozhodnutí o dokončení rozestavěné elektrárny v Temelíně.

Dostavba dvou bloků jaderné elektrárny by mohla začít v roce 2016. O zakázku se uchází americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport.

Náklady na dostavbu elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Třetí a čtvrtý blok Temelína mají být dokončeny do roku 2025.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru