Mezinárodní ratingová agentura Moody´s překvapila finanční trhy snížením hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie o dva stupně na známku Baa2. To je pouhé dva stupně nad spekulativním pásmem. Výhled ratingu Itálie agentura nadále označuje za negativní, takže rating může ještě snížit.

Moody´s má obavy, že finanční krize v Evropě povede z prudkému nárůstu nákladů na obsluhu italského státního dluhu. Zejména problémy v Řecku a ve Španělsku podle Moody´s zvyšují rizika, jimž Itálie čelí.

K dalšímu snížení ratingu by agentura sáhla, pokud se zhorší ekonomický výhled země nebo budou potíže s prováděním reforem.

Náměstek italského ministerstva financí Gianfranco Polillo v reakci na zprávu agentury Moody´s uvedl, že snížení ratingu považuje za nepochopitelné. Upozornil také, že Řím bude respektovat závazek dosáhnout strukturálního rozpočtového přebytku i v případě, že se zhorší hospodářské vyhlídky.

"Rozhodnutí agentury Moody´s nerozumím, a to jednak kvůli slabému zdůvodnění, jednak kvůli rozsahu, v jakém byl rating snížen. Ty důvody jsou velmi slabé," řekl Polillo agentuře Reuters. Pochybné jsou podle něj i politické argumenty, s nimiž Moody's operuje. "Nikdo podle mě nedokáže říci, jak se politická situace v Itálii vyvine," dodal.

Ministerstvo není jediné, kdo je rozsahem snížení ratingu překvapen. Šéf italského podnikatelského sdružení Confindustria Giorgio Squinzi například řekl, že Itálie je mnohem silnější, než Moody´s naznačuje. "Je to jen názor agentury Moody´s. Jako prezident Confindustrie, jako zaměstnavatel a jako soukromý občan si myslím, že naše země je silnější," řekl.

Zdá se, že podobný názor mají i investoři. Výnosy z tříletých dluhopisů totiž klesly pod pět procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru