Španělské banky si v červnu od Evropské centrální banky (ECB) vypůjčily rekordních 337 miliard eur. Ukazují to data, která v pátek zveřejnila španělská centrální banka. Potvrzují se tak obavy, že španělské banky de facto nemají přístup k financování na mezibankovním trhu.

Před rokem si totiž od ECB půjčovaly sedmkrát méně - 48 miliard eur. Oproti květnovým 288 miliardám jde o meziměsíční nárůst o 17 procent. Hrozivě vypadající graf vývoje půjček od ECB si můžete prohlédnout zde.

Španělské banky si teď od ECB půjčují zdaleka nejvíce, banky z jiných zemí eurozóny tak velké požadavky na ECB nemají.

Situace na mezibankovním trhu se zhoršila s tím, jak se vrátily některé aspekty finanční krize. Banky mají strach půjčovat peníze jiným finančním ústavům, neboť se obávají rizika u protistrany. Jinými slovy se obávají, že by peníze nemusely dostat zpět.

Za normálních okolností si banky mezi sebou půjčují zcela běžně. Je to součástí jejich denní praxe, úložky na jeden den či přes noc jsou nedílnou součástí podnikání většiny bank. Nedůvěra mezi bankami se začala objevovat až v reakci na úvěrovou krizi v roce 2008, nyní se vrací.

Španělsko v červnu požádalo eurozónu o možnost čerpat až 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu Kč). Peníze chce využít právě na pomoc bankám. Ministři financí tento týden schválili pomoc ve výši maximálně 30 miliard, zda ji vyčerpá celou či jen částečně Madrid ještě nesdělil.

Zatímco španělská vláda pomáhá bankám, jsou to ty samé banky, které od vlády nakupují státní dluhopisy a pomáhají tak financovat rozpočtový deficit. Jedná se tedy o začarovaný kruh, který třeba slavný americký ekonom Joseph Stiglith označil za "vúdú ekonomiku".