Mezinárodní měnový fond (MMF) zjistil při poslední kontrole v Řecku zpoždění u řady částí programu mezinárodní pomoci. Fond je ochoten jednat o způsobech dosažení důležitých cílů programu, ale není připraven projednat zcela nový program. Oznámil to na tiskové konferenci mluvčí MMF Gerry Rice.

Oznámení přichází poté, co fond dokončil počáteční jednání s novou řeckou vládou. Do Atén se mají zástupci MMF vrátit na oficiálnější jednání celé trojky věřitelů, tedy se zástupci Evropské komise a Evropské centrální banky (ECB), 24. července.

"Je jasné, že ekonomika prochází dalším obtížným obdobím," řekl Rice novinářům. "Jednoznačně je důležité vrátit program zpátky na správnou cestu," dodal.

Podle MMF cíle úsporného programu, tedy snížení rozpočtového deficitu a zlepšení růstu a konkurenceschopnosti ekonomiky prostřednictvím škrtů a reforem, musí zůstat stejné. Fond je však ochoten jednat o způsobech dosažení těchto cílů.

"Cíle programu zůstávají základem pro jednání," oznámil Rice, nechtěl však spekulovat o tom, o kterých opatřeních by se mohlo dále jednat. "Doposud byly některé cíle splněny, mnoho jich nebylo splněno a v některých případech nemáme údaje, abychom to zhodnotili, a musíme čekat déle, jak se vyvine celý obrázek," dodal.

Nová vládní koalice v Řecku vyhrála volby díky slibům, že znovu projedná části pomoci, včetně zmírnění dopadu úsporných opatření prodloužením lhůty pro jejich splnění na čtyři roky z nynějších dvou. Premiér Antonis Samaras řekl, že nezpochybňuje cíle plánu. Chce jich ale dosáhnout tak, aby se dále neprohlubovala recese v zemi, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru