Poslat zdravý podnik do insolvence jen kvůli marginálnímu sporu či dluhu, se prodraží. Poslanci ve středu schválili nová pravidla vyhlašování úpadku: za takzvané šikanózní insolvence budou hrozit od září pokuty.

"Přesné statistiky sice neexistují, je to ale významný společenský problém,“ říká Jiří Pospíšil (ODS), který novelu ještě jako ministr spravedlnosti připravil.

Jen v červnu bylo v Česku podáno 2619 insolvenčních návrhů, z toho jich 611 mířilo na firmy, zbytek na živnostníky a zadlužené občany.

Například v květnu čelila insolvenci společnost Crocodille, úspěšný výrobce baget a sendvičů. Návrh podal dopravce z Týnce nad Labem. Firma, jež v roce 2010 vydělala 59 milionů, mu prý dlužila 413 tisíc korun. Ve stejném měsíci se do insolvence dostal i stavební gigant Metrostav s ročním obratem kolem 22 miliard – kvůli 1,4 milionu.

Jde o to, že návrhy na insolvenci se v Česku často využívají jako zbraň při neshodách, které by se měly řešit buď soudním sporem, nebo rozhodčím řízením. Firma, která je v insolvenci, například nemůže do veřejných tendrů.

"Podnikatelé se i bez novely mohou proti takovému jednání bránit žalobami. Novela ale jejich ochranu posiluje tím, že umožňuje soudu, aby do sedmi dnů odmítl zjevně bezdůvodný insolvenční návrh, přičemž soud může uložit pořádkovou pokutu až do 50 tisíc korun," pochvaluje si změny Martin Hrodek, partner advokátní kanceláře Baker & McKenzie.

Nových pravidel je ale víc – soud může také nařídit tomu, kdo insolvenci navrhuje, aby složil klidně několikamilionovou zálohu. Ta bude sloužit jako jistina pro dlužníka, aby získal zpět aspoň část peněz, o něž přijde po čas insolvence, která se nakonec ukáže jako neférová.

Další změny se připravují

Úpravy insolvenční praxe, které ve středu stvrdili poslanci a míří do Senátu, nejsou poslední. Ve sněmovně už leží i předělaný zákon o insolvenčních správcích – vláda chce, aby skládali náročnější testy nebo aby ti z nich, kteří dostanou na starost významné firmy, měli bezpečnostní prověrky.

Vládní iniciativu ovšem všichni experti nevítají. "Šikanózní insolvence i přísnější pravidla pro správce jsou spíš drobnosti. Bezpečnostní prověrky nic nevyřeší. Insolvence u nás mají řadu závažnějších problémů. Jde o lhůty, podávaní návrhů, postavení věřitelů," vyjmenovává slabá místa českých insolvencí Josef Cupka.

Ten na sebe výrazně upozornil loni, kdy se mu podařilo zvládnout konkurz předlužené loterijní jedničky Sazky, která už i díky němu opět normálně funguje.

"Pracujeme na komplexní novele zákona. Rozeslali jsme dotazník na 81 připomínkových míst. Teď je dáváme dohromady," odráží ale Cupkovy námitky náměstek ministra spravedlnosti František Korbel. V plánu je podle něj právě změna postavení věřitelů, problémy s reorganizacemi či souběh insolvence s exekucí.

Jak se bránit proti šikanózní insolvenci? Čtvrteční Hospodářské noviny přináší na toto téma rozhovor s Martinem Hrodkem, partnerem advokátní kanceláře Baker & McKenzie.

Čtěte více v Hospodářských novinách