Španělský premiér Mariano Rajoy ve středu oznámil novou sérii zvýšení daní a škrtů ve výdajích, díky nimž by se měl rozpočtový deficit do konce roku 2014 snížit o 65 miliard eur (1,65 bilionu Kč).

Madrid chce výrazným prohloubením úspor vyhovět požadavkům Evropské unie, která je za to ochotna poskytnout rozsáhlou pomoc ohroženým španělským bankám.

Španělský deník El País označuje v titulku škrty za "nejtvrdší v dobách demokracie". Opatření mají být schválena v pátek a platit budou zřejmě již od pondělí.

Rajoy v parlamentu navrhl zvýšit základní sazbu daně z přidané hodnoty z 18 na 21 procent a sazbu DPH na veřejnou dopravu, zpracované potraviny a restaurační a hotelové služby z 8 na 10 procent.

Snížit se mají naopak příspěvky v nezaměstnanosti, platy a požitky státních zaměstnanců i dotace po politické strany a odbory.

Všichni státní zaměstnanci, poslanci i senátoři již letos přijdou o třináctý plat (ve Španělsku označovaný jako "vánoční prémie"). Tím se má ušetřit 14 % mzdových prostředků, celkem asi 4 miliardy eur.

Třinácté platy dostanou znovu až v roce 2015, z větší části ale formou příspěvku do penzijního fondu.

"Tato opatření nejsou nic příjemného, jsou ale nezbytná. Naše veřejné výdaje překračují příjmy o desítky miliard eur," řekl Rajoy. Jeho vláda původně naplánovala pro letošní rok úspory 48 miliard eur a podle agentury Reuters zatím není jasné, kolik z dnešního celkového údaje připadá na nové kroky.

Premiér oznámil také nové nepřímé daně z energie a zrušení nedávno zavedených daňových úlev pro majitele domů. Nastínil plány privatizace letišť, železnic a přístavů a zrušení některých státních podniků a reformy městských zastupitelstev.

Premiér musel porušit předvolební slib

Rajoy se v souladu s předvolebními sliby nedotkl důchodů a řekl, že daňová zátěž se bude přesunovat od přímého zdanění práce a příjmů k nepřímému zdanění spotřeby. K tomu, že porušuje předvolební slib nezvyšovat DPH, Rajoy řekl, že jiná možnost nebyla.

"Nacházíme se v klíčové době, která určí budoucnost našich rodin, naší mládeže, sociálního zabezpečení a všech našich nadějí, " řekl Rajoy za posměšků a bučení socialistické opozice.

"To je realita. Musíme se z toho dostat a musíme to udělat co nejdříve," dodal.

Ministři financí eurozóny se tento týden dohodli, že dají Španělsku na snížení deficitu veřejných financí k hranicí tří procent hrubého domácího produktu rok navíc, to znamená do roku 2014. Letos bude moci mít Madrid deficit 6,3 procenta a příští rok 4,5 procenta, bude ale za to muset přijmout další úsporná opatření.

Španělská ekonomika se propadla do nové recese s rekordní nezaměstnaností, což ozdravení veřejných financí výrazně ztěžuje. Po prudkém propadu cen nemovitostí navíc státní rozpočet ohrožují těžké problémy tamních bank a velké finanční potíže má i 17 autonomních oblastí.

Výnosy dlouhodobých španělských státních dluhopisů, které odrážejí vývoj nákladů na obsluhu dluhů, se v posledních dnech vyhouply nad nebezpečnou hranici sedmi procent.

Vláda minulý měsíc požádala eurozónu o pomoc pro bankovní sektor v sumě až 100 miliard eur. Ministři eurozóny v pondělí slíbili, že zemi zatím jako zálohu poskytnou 30 miliard eur.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru