Škody klientů pojišťoven hlášené po červencových bouřkách dále rostou a celkově se pomalu blíží půl miliardě korun. Vichřice, povodně a záplavy, blesky a kroupy ničily hlavně střechy, přístřešky, kapoty automobilů a vyplavovaly domy a garáže.

Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami, podle kterých jejich likvidátoři až čtvrtinu všech škod již vyřešili.

Česká pojišťovna registruje po bouřkách 4429 pojistných událostí klientů, jejich předpokládaná výše činí 190 milionů Kč, řekl Jan Marek z tiskového oddělení ČP. Nejvíce škod má ze středních Čech (1203 případů za 51 milionů Kč) a východních Čech (1124 za 39 milionu Kč). K nejvíce postižených regionům patří i jižní a západní Čechy, zejména pak Strakonicko.

"Předpokládáme, že bychom nyní mohli mít zaregistrovánu polovinu škod od občanů, podnikatelů i zemědělců," dodal.

Kooperativa po bouřkách v červenci zatím eviduje 2200 pojistných událostí za celkem 115 milionů Kč. Jejich celková výše podle mluvčího Marka Vícha přesáhne patrně 180 milionů Kč. Nejčastější škody jsou vichřicí a krupobitím poškozené střechy a různé přístřešky. Přes 600 vozidel bylo poškozeno kroupami. Zaznamenala i škody způsobené spadlými stromy, například poničené elektrické vedení.

"Našim likvidátorům se podařilo plnou čtvrtinu zejména menších škod kompletně vyřídit," podotkl.

Celkem čtvrtina všech škod nahlášených Generali je zlikvidována a lidé mají peníze na svých účtech, souhlasil mluvčí pojišťovny Jiří Cívka. Mobilní technici a likvidátoři podle něj registrují škody přímo v terénu a aktivně nabízejí možnost výplaty zálohy na pojistná plnění. Aktuálně má Generali hlášeno 500 škod za celkem 22 milionů korun. U Allianz se situace významně nemění, odhady škod stouply na 45 milionů korun. "Lidé dál hlásí škody, ale už ne tak intenzivně jako v pondělí," upozornil mluvčí pojišťovny Václav Bálek.