Nejpozději v srpnu 2007 věděla o podvodech se sazbou LIBOR newyorská centrální banka Fed (nejvýznamnější z 12 centrálních bank, které tvoří Fed). Vyplývá to z jejího prohlášení, ve kterém popsala její komunikaci a kroky ohledně sazeb LIBOR od sprna 2007 do listopadu 2008.
Z dokumentů vyplývá, že už v létě 2007 měl "neformální zprávy z trhu" o tom, jakým způsobem velké banky včetně Barclays sazbou LIBOR manipulují.
"Po pádu Bear Stearns na jaře 2008 jsme provedli další vyšetřování toho, jaké odhady při tvorbě sazby LIBOR dávala Barclays. Naše analýzy jsme následně předali příslušným orgánům ve Velké Británii včetně návrhu na reformu sazby," uvedl mluvčí newyorského Fedu.
Jak se zdá, britské úřady návrh na změnu v určování sazby LIBOR ignorovaly.
Dalším důkazem, že Fed o podvodech se sazbou LIBOR věděl a zabýval se jimi, je schůzka s názvem "Fixing LIBOR" (Podvody s LIBOR), kterou na 28. dubna 2008 od 14:30 do 15:00 svolal tehdejší prezident newyorského Fedu a nynější ministr financí Timothy Geithner. Na ni pozval devět důležitých členů Fedu. Záznam toho, co přesně se na schůzce řešilo, však Fed nezveřejnil.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?
Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru