Ve vodách Severního moře vzniká rozsáhlý větrný park, který se bude po dokončení skládat z 30 obřích větrných turbín. Projekt německé energetické firmy EWE však naráží na nečekaný problém: Staví se přesně na hranici mezi Německem a Nizozemskem. Informaci přináší německý týdeník Spiegel.

"Stavíme na suverénním německém území," říká rozhodně pro Spiegel mluvčí EWE Christian Bartsch. "Federativní republika s námi podepsala smlouvu o pronájmu a schválila konstrukci."

Věc ale tak jednoznačná není. Staveniště farmy Riffgat se nachází při ústí řeky Ems, v prostoru mezi německým ostrovem Borkum a nizozemským ostrovem Schiermonnikoog. Jde o jedno z posledních míst v Evropě, kde není jasně vymezena hranice mezi dvěma státy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.