Skandál kolem manipulace s klíčovou mezibankovní úrokovou sazbou Libor se patrně rozrůstá. Britský ekonomický list Financial Times (FT) totiž otiskl kopii dokumentu, který naznačuje spojitost mezi britskou vládou a švýcarskou bankou UBS.

Ta prý v roce 2008 tehdejší labouristické vládě radila, jak sazbu Libor účinněji a rychleji snížit. Labouristé ale takové náznaky odmítají.

 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Konzervativci situace využívají

Britští konzervativci, kteří dnes vedou koaliční vládu, ale v průzkumech veřejného mínění v preferencích za labouristy zaostávají, článku v FT okamžitě využili.

Část viny za skandál svalují na vládu bývalého premiéra Gordona Browna a kladou si otázku, zda labouristé o manipulaci se sazbami věděli a pokud ano, zda ji nějak potrestali.

Podle FT jde o důvěrnou zprávu, která vznikla v době, kdy vrcholila finanční krize. Labouristé dnes tvrdí, že doporučení od UBS bylo normálním legitimním způsobem, jak se pokusit řešit úvěrovou krizi. Po pádu obří americké banky Lehman Brothers totiž úvěrový trh zcela zamrznul a hrozilo, že se zhroutí celá globální finanční architektura.

"V té zprávě není absolutně nic o záměrné manipulaci se sazbou Libor, v níž se angažovali makléři banky Barclays," reagoval mluvčí labouristů Chris Leslie.

Tehdejší premiér Brown, ani současný ministr financí George Osborne se ke zprávě zatím nevyjádřili. UBS tehdy svá doporučení směřovala na britské ministerstvo financí.

V podezření je i Deutsche Bank

Vyšetřování manipulace s úrokovou sazbou Libor se ale rozrostlo i do Německa. Tamní úřad pro dohled nad bankovním trhem BaFin totiž podle německého listu Reuters začal vyšetřovat Deutsche Bank.

Německá banka zprávu odmítla komentovat. Její mluvčí sdělil jen to, že ústav v celé záležitosti spolupracuje s americkými i evropskými úřady.

První výsledky šetření by podle agentury Reuters měly být znát v polovině července.

Skandál kolem manipulace s mezibankovní sazbou Libor znovu vyplaval na povrch koncem června. Vyšlo totiž najevo, že britská banka Barclays v této souvislosti zaplatí úřadům ve Velké Británii a Spojených státech pokutu skoro 450 milionů dolarů (asi 9,1 miliardy Kč).

Předseda správní rady banky Marcus Agius, stejně jako výkonný ředitel Bob Diamond, už v minulých dnech oznámili rezignaci.

Libor, plným názvem Londýnská mezibankovní nabízená sazba, je průměrnou úrokovou sazbou, kterou si na základě svých odhadů stanovují vybrané banky v Londýně. Ty dohodnutou sazbou vyjadřují názor na to, za jakou sazbu si budou půjčovat od jiných bank.

Odhady tak odrážejí celkovou situaci na trhu. Od sazeb Libor se odvozují úrokové sazby úvěrů v řádu mnoha bilionů dolarů, které se uzavírají v celém světě.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru