Ratingová agentura Moody's zhoršila výhled ratingu britské banky Barclays na negativní ze stabilního. Banka byla zasažena skandálem kolem podvodných manipulací s mezibankovními úrokovými sazbami LIBOR.

Kvůli skandálu již banku opustili tři vysoce postavení vedoucí pracovníci. Za zhoršením výhledu ratingu podle Moody's stojí obavy ohledně jejich odchodu a související nejistota kolem dalšího směřování podniku. Zhoršení výhledu znamená, že je nyní pravděpodobnější snížení samotného ratingu.

Barclays musí zaplatit americkým a britským úřadům rekordně vysoké pokuty nejméně 450 milionů dolarů (přes devět miliard Kč) jako urovnání obvinění za snahu manipulovat se sazbami LIBOR.

Úřady v Británii a USA obvinily několik bank z Evropy, USA a Japonska včetně Barclays, že se snažily manipulovat se sazbami LIBOR, které se používají jako základ pro úroky u cenných papírů a úvěrů za stovky bilionů dolarů.

LIBOR je průměrná úroková sazba, za níž jsou si banky navzájem ochotny půjčovat na londýnském mezibankovním trhu. Používá se po celém světě jako měřítko pro stanovení sazby pro deriváty a další finanční produkty v objemu zhruba 350 bilionů dolarů. Malá změna sazby může mít velký dopad na výši účtovaných úrokových sazeb.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru