Francouzská socialistická vláda podle očekávání výrazně snížila odhad ekonomického růstu a potvrdila, že chce snižovat rozpočtové deficity tak, jak to slíbila Evropské unii.

Navzdory obrovským dírám v rozpočtu však premiér Jean-Marc Ayrault žádné škrty výdajů nenaznačil, a dokonce potvrdil předvolební sliby zvyšování zaměstnanosti ve veřejném sektoru a vládní podpory průmyslu.

Nejvyšší účetní dvůr: Je třeba "bezprecedentních" úspor

Ayrault v parlamentu před hlasováním o důvěře sdělil, že letos lze čekat ekonomický růst jen o 0,3 procenta namísto tempa 0,7 procenta, které předpokládal letošní rozpočet. Příští rok by se měl růst zrychlit na 1,2 procenta, to ale bude stále méně než původně předpokládaných 1,75 procenta.

Vláda reagovala na pondělní zprávu Nejvyššího účetního dvora, který vzhledem k mnohem slabšímu růstu ekonomiky předpověděl, že Paříž bude muset příští rok sáhnout k "bezprecedentním" úsporám včetně snižování počtu státních zaměstnanců, pokud chce snížit deficit podle plánu. Podle účetních bude muset vláda letos ke splnění rozpočtového cíle najít šest až deset miliard eur (až 255 miliard Kč), v roce 2013 už ale bude muset úsporami a daněmi získat navíc až 38 miliard eur, což jsou asi čtyři procenta vládních výdajů.

"Věděli jsme, že rozpočet na rok 2012 je ve výdajích podhodnocený a v příjmech nadhodnocený. Účetní dvůr potvrdil, čeho jsme se báli. Situace je vážná," řekl Ayrault.

Daň pro bohaté, žádné zvýšení DPH

Navzdory vážnosti situace však Ayrault popřel, že by se jeho vláda začala zabývat myšlenkami na výdajové škrty, proti nimž vedl prezident François Hollande vítěznou předvolební kampaň. Ayrault potvrdil, že namísto toho bude pro lidi s příjmy nad milion eur zavedena daňová sazba 75 procent. To podle ekonomů ale bez vyššího zdanění širších vrstev podstatnější zvýšení příjmů nevynese a Ayrault přitom slíbil, že nižších a středních tříd se vyšší daně nedotknou.

Premiér také potvrdil, že nynější vláda zruší plán vlády předešlého prezidenta Nicolase Sarkozyho na zvýšení základní sazby DPH z 19,6 na 21,2 procenta.

Ayrault se také přihlásil k předvolebnímu socialistickému slibu zvýšit počty učitelů a policistů. Uvedl rovněž, že se státní pomocí bude vytvořeno 150.000 pracovních míst a vláda bude podporovat konkurenceschopná průmyslová odvětví prostřednictvím nové státní investiční banky.

Příští rok už deficit do 3 %

Vláda prezidenta Hollanda se zavázala, že v letošním roce sníží rozpočtový deficit na 4,5 procenta hrubého domácího produktu z loňských 5,2 procenta, a pro příští rok slibuje dosažení klíčové evropské hranice tří procent HDP.

Ministr financí Pierre Moscovici prohlásil, že Francie stanovené cíle s pomocí rozpočtových úprav splní. Ministr má ve středu předložit dodatečný rozpočet, který bude počítat se sníženými tempy růstu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru