Němci a Britové kvůli krizi výrazně omezili zahraniční dovolené? Jak jsou na tom Češi? Mohou ceny zájezdů ještě klesat? Jak se tuzemské cestovní kanceláře vyrovnávají se stále silnější nabídkou německých cestovek?

Se začátkem prázdnin přinášíme sérii on-line rozhovorů s předními hráči v cestovním ruchu u nás. V úterý od 10:00 bude se čtenáři on-line diskutovat Eva Sedlmajerová, ředitelka portálu Dovolena.cz společnosti Student Agency.

Na rozdíl od loňska je letos v Česku nabídka zájezdů na poslední chvíli bohatá a ceny jsou díky tomu nižší. Největší zájem je podle cestovních kanceláří o pobytové dovolené v Turecku, Tunisku a Bulharsku.

Po slabším zahájení sezony se mezi nejprodávanější destinace vrátilo i Řecko. Zájem naopak klesl o Egypt, který kvůli politickým nepokojům zažíval slabou sezonu i vloni. Na trhu je letos také velká nabídka zájezdů s německými cestovkami, které tak kompenzují výpadek zájmu o cestování na svém domovském trhu.

Cestovním kancelářím se letos nepovedlo odhadnout velikost poptávky českých zákazníků po dovolených tak jako v loňském roce a zlevněných zájezdů na poslední chvíli je proto dost, řekl mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) Jan Papež. S tím jde ruku v ruce i pokles cen těchto dovolených, které se v průměru prodávají až o sedm procent levněji proti loňsku.

Výhodnou nabídku ale nemusí zákazníci najít pro všechny termíny, upozornil Papež. Vyprodány jsou téměř všechny letecké zájezdy z ČR na nadcházející červencové svátky a výběr last minute zájezdů může být omezený také v srpnu. Lidé v srpnu například neseženou přesně ten termín, který by chtěli, podotkl Papež. Na červenec a na září je podle něj nabídka zájezdů na poslední chvíli zatím široká.

V posledních dvou týdnech výrazně vzrostl zájem o dovolené v Řecku, uvedl mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Osúch. Počet prodaných zájezdů na řecké ostrovy podle něj roste, protože turisty uklidnila výhra proevropsky orientovaných stran v řeckých parlamentních volbách, která snížila riziko možného vystoupení země z eurozóny.

Zájem roste i kvůli poklesu cen, meziročně jsou zájezdy do Řecka levnější až o 15 procent. V předprodejích se přitom poptávka po Řecku proti loňsku propadla až o třetinu.

web OREZ Eva Sedlmajerova

Odpovídala ředitelka Dovolena.cz Eva Sedlmajerová.

 

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den paní Sedlmajerová. Zda můžete prozradit, zajímalo by mě, zda řečtí hoteliéři začínají po cestovkách chtít platby v jiné měně než eura a zda byste turistům doporučila vzít si sebou také nějaké ty dolary či libry?
Eva Sedlmajerová
Dobrý den čtenářům ihned.cz, Dobrý den i Vám Pete, vezměte si na dovolenou v klidu eura; v médiích proběhla zpráva, že jeden poplašený majitel restaurace, Brit, chtěl po klientech libry, ale to bylo tak jediné, co se událo :-); přeji hezkou a vydařenou dovolenou.
Čtenářský dotaz
Hezký den. Jaké vidíte trendy v byznyse cestovních kanceláří do budoucna? Aerolinky jdou třeba cestou low-cost, nechávají si platit za jídlo a málem i za toaletu, čekáte nějaké zjednodušování služeb i u cestovek? Nebo našinec stále miluje švédské stoly třikrát denně?
Eva Sedlmajerová
Dobrý den Martino, služby budou takové, jaké je bude klient vyžadovat, jinak CK se svojí nabídkou neuspěje. Trendem je spíše služby rozšiřovat a zatraktivňovat než naopak, což ale neznamená nesmyslně zdražovat. Klient vyhledává dobrý poměr „cena/výkon“, tj. kvalitní službu za odpovídající cenu. Hezký den.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pořád se píše o tom, že zájezdy do Řecka jsou mnohem levnější než minulé léto. Já letím letos čtvrtý rok po sobě a rozhodně tento pocit nemám. Z čeho ta tvrzení vycházejí? Navíc se obávám, že v samotném Řecku bude dráž než dříve, benzín určitě. Přeji hezký den.
Eva Sedlmajerová
Dobrý den Martine, obecně lze říci, že ceny jsou nižší; v důsledku nejasné politické situace v Řecku poptávka po dovolené v destinaci například od německé klientely poklesla, a tak poklesly i ceny zájezdů; většinou se porovnávají nabídky CK ve vybraných zařízeních, na kterých se pokles ceny dokladuje, cena konkrétního zájezdu však vždy záleží především na Vašich individuálních požadavcích a době, kdy zájezd kupujete. Tím, že se do Řecka vracíte již čtvrtý rok, jste s danou destinací zase o něco zkušenější a nakupujete tehdy, když jste s výběrem spokojen, ne, když je cena „v akci“. Nemáme zprávy, že by v destinaci bylo dráž, naopak, především pak na ostrovech, se Řeci snaží dokázat, že dovolená je stejně pohodová, jako bývala. Hezký den.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, nechápu, jak může být již teď prodáván zájezd na září - na poslední chvíli? Domnívám se, že zájezdy na poslední chvíli by měly být ty, které se nepodařilo zcela úplně vyprodat s maximálním termínem týden předem. Rovněž se přikládním k názoru, že levnější Řecko než předchází léta není v nabídkách cestovek.Děkuji za odpověď.
Eva Sedlmajerová
Dobrý den, většinou se jedná o marketingový tah CK; opravdové last minute zájezdy ve smyslu doprodeje zbývajících kapacit jsou k dispozici a v nabídce cca měsíc před termínem odjezdu. Super last minute nabídky pak cca týden před termínem odjezdu/odletu. Co se Řecka týká - viz má předchozí odpověď. Hezký den.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, hledal jsem zájezd pro rodinu k moři a našel jsem levnější nabídky u Vaši konkurence. Mnoho cestovek ve Vaši nabídce stále chybí. Proč s Vámi některé CK nechtějí spolupracovat?? Jako klient chci mít možnost si vybrat z maximálního počtu nabídek a z toho důvodu u Vás zatím nenakupuji dovolenou?? Plánujete svoji nabídku navýšit?? díky
Eva Sedlmajerová
Dobrý den pane Klimeši, zřejmě jste se v nabídce našeho portálu ještě dobře nezorientoval :-) Možná právě proto, že dovolena.cz jako jediný portál v ČR spojila do jednoho "okna" nabídku jak českých, tak i zahraničních touroperátorů a tak nabízíme více než 140 miliónů termínů zájezdů do celého světa. CK s námi spolupracovat chtějí, ale my s některými ne :-). Náš portál se rozvíjí stále a bude dál. Věřím, že si k nám cestu brzo najdete. Hezký den i Vám.
Čtenářský dotaz
Pěkné ráno. Zaměstnanci Student Agency si občas stěžují na téměř drastické podmínky a přísnost. Jaký je pan Radim Jančura šéf, hodně náročný?
Eva Sedlmajerová
Dobrý den Boříku, ano, je a já na své kolegy také :-). Jinak bychom nebyli tam, kde jsme. Otázka spíše na mé kolegy, já mám skvělý tým a věřím, že i spokojený. Hezký den.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, hrozně ráda cestuju, ale nebaví mě vyhledávání letenek... nemáte nějaký tip, na jakém webu hledat přehledně a úspěšně? A ještě jsem se chtěla zeptat, jestli se opravdu a jak moc vyplatí letět například s německou cestovkou. Děkuji za odpověď.
Eva Sedlmajerová
Dobrý den slečno/paní Březinová, vyhledat letenku je někdy opravdu náročné, zvláště je-li cesta do vzdálenějších destinací. Doporučuji se obrátit samozřejmě na náš vyhledávač letenky.cz nebo přímo stránky studentagency.cz, pomůže Vám i náš zkušený tým letenkářů, rádi Vám vše zajistí. Německé CK mají hodně širokou nabídku, souvisí to s tím, že mají výrazně větší garanční kapacity v hotelech po celý rok. Vyplatí se s nimi tedy cestovat především v období mimo hlavní sezónu, ale i v sezóně jsou mnohdy dobrou alternativou v případě, že lety z ČR jsou vyprodány. Hezký den.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, co si myslíte o prodeji dovolené na slevových portálech. Už jsme se jednou spálili. Proč na nich inzerují jen malé a neznámé CK? Děkuji a přeji hodně úspěchů Vám i panu Jančurovi Radim
Eva Sedlmajerová
Dobrý den Radime, dovolenou na slevových portálech nehledat a nekupovat :-). Věřím, že chcete mít k dovolené maximum informací a odborných rad, ne rádoby levnou nabídku s nejasnými službami a fiktivními cenami. Děkuji i za pana Jančuru, i Vám ať se daří.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, 1. rád bych se zeptal, kdy bude mít portál dovolena.cz konečně nějakou mobilní verzi? Popř. ideálně kdy bude mobilní aplikace? Vyhledávání zájezdu na takovém webu je na telefonu velmi nepohodlné a o nervy a v dnešní době nemít alespoň mobilní verzi webu je značně omezující. 2. Kam se letos chystáte na dovolenou Vy ? Děkuji a přeji krásný den, zdraví JM
Eva Sedlmajerová
Dobrý den pane Matuško, děkuji za otázku, hned ji posunu našemu vývojovému týmu, aby věděli, že to opravdu spěchá :-) Rádi bychom ji měli hotovou do konce prázdnin. Máme trošku zpoždění :-) Doufám, že stihnu s rodinou na týden zmizet do Turecka. Krásný den i Vám.
Čtenářský dotaz
Preji dobry den. Srovnejte letosni sezonu s tema predchozima, prosim. Vidite nejake zeme, do kterych jezdi vice lidi nebo pada cely trh? Kdyz se podivam na soucasne lastminute nabidky, tak se nestacim divit, do vsech zemi za velmi prijemne (z pohledu zakaznika) ceny, dokonce i pres cervencove svatky, katalogove ceny jsou vicemene zruseny uz na cele prazdniny,... Kolik cestovnich kancelari se podle Vas nedozije konce sezony? Mate jako prodejce informace a muzete naznacit, jak moc nesou cestovni kancelare riziko a musely zaplatit hotelierum/aerolinkam pred sezonou a z jake casti dopadne snizeny zajem na poskytovatele sluzeb?
Eva Sedlmajerová
Dobrý den, letošní sezóna se zatím nejeví jakkoliv jinak než ta předchozí, moudřejší budeme tak v polovině prázdnin. Některé změny nastaly, lidé například více nakupovali v době tzv. first minute nabídek, tj. v lednu a únoru, kdy pobídky CK pro nákup byly velmi zajímavé. V porovnání s minulými sezónami zažívá obrození Bulharsko, daří se Turecku a zpět na výsluní se vrátil Tunis. Ceny last minute zájezdů jsou atraktivní, ale musíte si uvědomit, že do jisté míry jsou takové nabídky limitovány například počtem letenek na daný termín apod. Občas se objeví velmi nízká cena, průměr je však obdobný loňskému. Cestovní kanceláře se, myslím, poučily a velice dobře plánují kapacity tak, aby se do problémů nedostaly. Hezký den.
Čtenářský dotaz
Preji pekny dobry den, Chci se zeptat, proc jste zmenili parkovani na letisti Viden z parkingu C na Mazur, kam se musi dojizdet pendlovkou? Jak u Vas na dovolena .cz lient pozna u ktere CK a ktery zajezd je mozno ihned opravdu rezervovat a u kterych je rezervace neukotvena az do okamziku zaplaceni. Da se to nejak rozlisit? Dekuji a preji pekne leto.
Eva Sedlmajerová
Dobrý den Jirko, není to tak, že bychom parkování změnili, zatím jsme parkingem na Mazuru nabídku parkování doplnili, abychom si byli jisti dostupnou kapacitou. K otázce týkající se rezervací - toto Vám ochotně sdělí náš prodejce, který s Vámi bude objednávku vyřizovat. Vždy záleží na CK a konkrétním zájezdu, zda lze a na jak dlouho rezervaci zajistit. Pěkný den i Vám.
Čtenářský dotaz
Nemáte obavy, že za pár let si lidi snadno poskládají levnou dovolenou pomocí nějaké aplikace v mobilu... nezmění se cestovky jen v nějaké srovnavače cen, jako to už funguje u letenek?
Eva Sedlmajerová
Dobrý den, může být :-), ale srovnávače nikdy nenahradí odbornou radu vyškoleného pracovníka. Letenka je "jen" doprava z místa na místo, ale dovolená je o počasí, službách, možnostech, omezeních atd. a rada odborníka se hodí :-) Hezký den.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, rád bych se zorientoval v prohlášeních vaší společnosti. Při spuštění projektu dovolena.cz pan Jančura prohlašoval, že chce mít do roka třetinu trhu a prodávat zájezdy za tři miliardy (např. zde http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-42866610-jancura-chysta-pudu-pro-prodej-zajezdu-student-agency-vstoupila-do-asociace). Po roce byla tisková zpráva, že jste dosáhli obratu 720 mil Kč (http://www.finance.cz/zpravy/finance/312413-student-agency-obrat-agentury-dovolena-cz-dosahl-750-milionu-kc/). A třetí rok fungování jsem se dočetl, že jste rostli o 60% a obrat je 820 mil czk (http://www.finance.cz/zpravy/finance/338752-dovolena-cz-loni-zvysila-trzby-o-60-procent-na-821-mil-kc/) Buď neumím počítat nebo záměrně uvádite VELICE nepřesné informace. Jaký je Váš názor na uvádění tak nekonzistentních čísel?
Eva Sedlmajerová
Dobrý den Petře, asi Vám unikly další tiskové konference :-), zkuste pročíst dané odkazy ještě jednou a do třetího roku fungování, který jsme teprve načali, držte palce :-). Děkuji a hezký den.
Čtenářský dotaz
Povzdechnuti nad vyhledavaci na trhu, pripadne namet pro Vas... Jeste jsem nevidel vyhledavac nebo cestovku, ktery by korektne na prvni pohled zobrazoval (ci dokonce je bral v potaz pri vyhledavani) ceny pro deti. Vzdy je vyhledavani jen podle cen pro dospele a nakonec v podrobnostech zjistite, ze dospely ma lastminute, dite nesmyslnou plnou cenu a ve finale je lepsi koupit pro deti "dospele misto".
Eva Sedlmajerová
Dobrý den ještě jednou, dobrá poznámka. Dětskou cenu máme vyřešenu u nabídek zahraničních CK, tam se po vyběru termínu zobrazí správná cena za celou rodinu. U českých CK je to složitější, právě i kvůli systému slev a různých akcí. Tady se vyplatí propočítání ceny odborníkem, který vidí aktuální volné kapacity a cenové nabídky k nim. Vyšší cena za dospělou osobu však nemusí znamenat celkově vysokou cenu zájezdu pro rodinu a naopak. Hezký den.
Čtenářský dotaz
Pekny den, mam jeste dotaz, jak si stoji relativne nova dovolena.cz versus nacesty.cz, invia.cz? Kolik mate klientu? Dekuji, Pekny den, Jirka
Eva Sedlmajerová
Dobrý den pane Holíku, za poměrně krátkou dobu naší existence je dovolena.cz nejrychleji rostoucí portál pro prodej dovolených v ČR. Naší výhodou je právě propojení nabídek českých a zahraničních CK, které naše konkurence zobrazuje na oddělených stránkách. Rádi bychom byli v brzké době lídry na trhu právě díky komplexnosti nabídky, díky které má klient možnost porovnání, zda je výhodnější letět na dovolenou do vybraného hotelu z Prahy, Drážďan, Brna nebo Vídně. Portál dovolena.cz využívají především klienti Student Agency, za rok 2011 jsme jich odbavili cca 62 tisíc. Na hodnocení letošních čísel je ještě brzy. Pěkný den i Vám. Všem děkuji za otázky, přeji příjemný den a vydařenou dovolenou. Eva Sedlmajerová
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru