Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) přizvalo k posouzení stavu dálnice D47 německé experty. V pondělí a úterý budou posuzovat stav mostů na zvlněném úseku Rudná - Hrušov poblíž Ostravy. Řekla to v neděli mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. O závady na D47 se ŘSD soudí se zhotovitelem, stavební firmou Eurovia CS.

Kontrola expertů z hannoverské univerzity je naplánována při plném provozu dálnice za zpřísněných bezpečnostních opatření. Obecné výsledky budou k dispozici v následujících týdnech. Na základě prověrky by měla vzniknout předběžná zpráva o stavebně technickém stavu mostů.

Cílem první etapy účasti německých expertů je vizuální prohlídka technického stavu mostů a získání dalších nezbytných informací, případně dokumentace k vypracování posudku stavebně technického stavu vybraných mostů.

"Odborníci mají určit, zda je z profesního a technického pohledu současný stavebně technický stav mostů po pětiletém provozu obvyklý, a pokud je stav mostů nepřiměřený, zda mohl být takový stav způsoben vadami v jejich konstrukci," uvedl generální ředitel ŘSD David Čermák.

Ve sporu s Eurovií CS ředitelství stavební firmu obviňuje, že devítikilometrový úsek před pěti lety předala s množstvím závažných skrytých závad, mimo jiné s vadami násypů a několika mostů. Podle Eurovie škody naopak způsobilo ŘSD nedostatečnou údržbou a kvůli poškozování dobrého jména společnosti podala na ŘSD začátkem dubna žalobu.

ŘSD již na D47 provedla kopané sondy a další dílčí kontroly. Při kontrolách postupuje podle společné dohody s ministerstvem dopravy a měla by se jich účastnit také Eurovia.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru