Většina vinařských fanoušků má vína z Bordeaux spojená s odrůdou cabernet sauvignon. Je pravdou, že Bordeaux tuto odrůdu proslavil. Díky věhlasu zdejších vín tak pronikla i do oblastí, kam původně vůbec nepatřila, například do Toskánska nebo do Jižní Ameriky.

Paradoxně však nejrozšířenější odrůdou v Bordeaux je merlot, který se společně s cabernetem franc přidává do bordeauxských vín, aby trochu zmírnily tvrdost a tříslovinatost cabernetu. Cabernet sauvignon také způsobuje, že bordeauxská vína mohou zrát několik desítek let.

1855? Nejde o rok sklizně, ale o klasifikaci

V Bordeaux se vyprodukuje ročně 44 milionů lahví vína, což je skoro stokrát více než v celé České republice. Již z tohoto faktu musí vyplývat, že se zde najdou vína prvotřídní, průměrná, ale i nekvalitní. Poslední dvě kategorie však parazitují na pověsti velkých vín z Bordeaux, byť mohou mít někde na etiketě nápis Grand vin de Bordeaux nebo AOC Superior. Po ochutnání takto označená vína však často nepřinesou očekávaný chuťový požitek, nýbrž spíše rozpaky a zklamání. Viníkem je spolu s poněkud klamavým označováním některých vín francouzskými vinaři velmi složitý klasifikační systém této oblasti.

Nejznámější klasifikace bordeauxských vín nese název po roce svého vzniku, a to rok 1855. Často se tento letopočet objevuje i na etiketě vín z této francouzské oblasti, což však neznamená, že by šlo o rok sklizně. V tomto roce se totiž v Paříži konala pod patronací císaře Napoleona III. světová výstava. Francii mělo kromě technického pokroku reprezentovat víno, a jaké jiné než víno z Bordeaux.

Bordeauxská obchodní komora požádala Unii nákupčích, takzvaných negociantů, aby zhotovila přehledný "seznam všech klasifikovaných červených vín v regionu, v němž bude tak přesně a kompletně, jak je to jen možné, specifikováno, do které z pěti tříd každé z nich patří a ve které obci je možno je nalézt".

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru