News Corporation, mediální skupina miliardáře Ruperta Murdocha, se rozdělí na dvě části. Jedna část bude zahrnovat vydavatelství a tisk, ve druhé budou sdruženy televizní stanice a společnosti orientující se na showbyznys.

O rozdělení obrovské mediální korporace se už dlouho spekulovalo, vedení ale tyto zprávy potvrdilo až ve středu. Podle všeho je za tím snaha o oddělení výnosnější televizní části od méně profitujících vydavatelství.

Ta byla zasažena skandálem s odposlechy v britském bulvárním listu News of the World, který kvůli tomu po 168 letech skončil.

Zatímco jako celek vydělala News Corp od začátku minulého roku do konce června 2011 23,5 miliardy dolarů, vydavatelství se na zisku podílela jen devíti miliardami.

Společnost, kterou ovládá Murdochova rodina, vlastní mimo jiné televize Fox a Fox News, studio 20th Century Fox, a listy Wall Street Journal, Times of London nebo vydavatelství knih HarperCollins.

Odborníci se shodují, že rozdělení je pro News Corp výhodné. "Noviny byly pro investory překážkou," řekl listu New York Times Richard Greenfield, mediální analytik společnosti BTIG Research.

Rychle rostoucí televizní sekci bude podle všeho řídit Murdochův syn James, kterému se otevře cesta k získání placené televize BskyB, z jejíhož čela musel kvůli odposlechové aféře odstoupit. Murdoch sám si ponechá právě tištěná média.

Související