Podobná hypoteční bublina, která v roce 2008 odstartovala ekonomickou krizi, teď podle některých ekonomů ohrožuje i jednu z nejvíce prosperujících zemí současnosti – Norsko.

V zemi, která měla loni třetí největší HDP na obyvatele na světě, vzrostly za posledních pět let ceny bytů a domů takřka o 30 procent, a za posledních patnáct let se dokonce zčtyřnásobily. Podle MMF jsou tak nyní nadhodnocené asi o 15 až 20 procent.

Dobrá pověst Norům uškodila

Za nafukování nemovitostní bubliny může podle ekonomů paradoxně právě dobrá pověst norské ekonomiky. Země je obecně považována za bezpečný přístav v rozbouřených vodách evropské ekonomiky, a právě kvůli tomu do ní v posledních letech přitéká velké množství zahraničního kapitálu.

Aby centrální banka zabránila následnému prudkému posilování norské koruny, které ubližuje exportérům, snížila v roce 2009 sazby na historické minimum 1,25 procenta. Ještě na konci roku 2008 byla přitom základní sazba 5,75 procenta.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.