Případ, který vyvrcholil už ve druhé polovině května zásahem ve skladech zatím nejmenovaných firem, je podle generálního ředitele daňové správy Jana Knížka ojedinělý tím, jak vysokou sumu se podařilo státu zajistit.

V minulosti byly sice odhaleny případy podvodů i za stamiliony korun, ale jednalo se o doměřené daně, které stát nemá šanci od většinou už zkrachovalých obchodníků vymoci.

„Jedná se v tomto případě o historicky největší množství zajištěného zboží a peněz v rámci jedné akce. Nejde o pouhé účetní vyjádření daňového úniku. Máme hotové peníze, které budou mít přímý dopad na státní rozpočet,“ řekl Jan Knížek.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Na firmy byl už dříve vydán zajišťovací příkaz kvůli dlužné DPH a ten nebyl zaplacen. V rámci exekučního zátahu padlo do rukou státu 1,5 milionu litrů oleje v hodnotě 30 milionů korun plus daňová správa v rámci dalšího šetření stihla zabavit na účtech dalších víc než 100 milionů. Další desítky milionů zajistila celní správa na dlužné spotřební dani.

Zajišťovací příkazy se podle Knížka využívají v případech, kdy existují důvodné obavy o budoucí vymahatelnost úhrady daní. „Podařilo se tedy zasáhnout ještě předtím, než došlo k vlastní realizaci daňového úniku“, tvrdí šéf berní správy.

Další šetření ještě pokračuje

Úřady postupně odhalují a zabavují na účtech další miliony. O rozsahu akce i pochybných obchodů s palivy svědčí i to, že mezi podezřelými z podvodu je také společnost s obratem kolem dvou miliard korun.

Daňové a celní správě se v poslední době daří odhalovat stále víc podvodů s palivy. Podle lidí z branže to na jedné straně ukazuje na efektivnější boj státu s daňovými úniky, ale na druhé straně i na obrovský rozsah těchto podvodů v Česku.

Dosud největší jednorázový zátah uskutečnila berní správa spolu s celníky začátkem letoška. V Pardubicích zajistili v rámci exekuční akce celý vlak se 20 vagony a celkem 1,4 miliony litry nafty v hodnotě 17 milionů korun – bez spotřební daně a DPH. I v tomto případě se jednalo o zátah na neplatiče daní.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru