Tuzemské pojišťovny a penzijní fondy musí do 21. prosince 2012 u nových smluv sjednotit sazby pojištění pro ženy a muže. Vyplývá to ze změn, které schválila vláda v legislativě pojišťovnictví a penzijního připojištění v souvislosti se zrušením výjimky ze zásady rovného zacházení pro pojišťovnictví v právu EU.

Dosavadní praxí pojišťoven bylo vést zvlášť muže a ženy. "Vzhledem k tomu, že se ženy dožívají vyššího věku, znamenají pro pojišťovny nižší riziko, a platí proto nižší sazby životního pojištění. Evropský soudní dvůr to uznal jako diskriminaci a zakázal. Ženy budou zrovnoprávněny a budou tedy platit vyšší pojistné," řekl novinářům ministr financí Miroslav Kalousek. Dodal, že opatření bylo Česko povinno implementovat do právního řádu.

Zákaz Evropské komise rozlišovat cenu pojištění podle pohlaví je pro všechny pojišťovny v členských zemích obrovskou revolucí.

Už dříve ředitel poradenských služeb pro pojišťovnictví v Deloitte Karel Veselý Hospodářským novinám uvedl, že se nové jednotné sazby budou blížit spíše vyšším cenám pro muže. "U nás to pro ženy může znamenat zdražení rizikového životního pojištění o 40 až 80 procent," řekl Veselý.

Nyní je pro určité věkové skupiny rozdíl v sazbách pojistného mezi muži a ženami i více než dvojnásobný, uvedl ředitel odboru životního pojištění České pojišťovny Martin Zemánek.

Například 55letá žena zaplatí za takovou pojistku na pět let na částku 1 milión korun měsíčně 870 korun. Stejně starý muž platí o 1220 korun víc.

Na českém trhu se nyní používá pohlaví jako faktor pro stanovení pojistného především u životního pojištění, u důchodového pojištění, u pojištění nemoci a u některých úrazových pojištění.