Evropská unie by mohla získat dalekosáhlé pravomoci přepisovat národní rozpočty zemí eurozóny porušujících dluhová a rozpočtová pravidla, píše list Financial Times. Počítající s tím podle něj návrhy, o nichž budou ve čtvrtek a v pátek jednat lídři EU.

Brusel by na základě těchto návrhů získal další pravomoci, aby mohl fungovat jako určité ministerstvo financí všech 17 členů eurozóny.

Kromě tohoto plánu, jenž bude předmětem vrcholné bruselské schůzky, budou lídři jednat o návrzích na vznik bankovní a politické unie. Summit přichází ve chvíli, kdy se investoři obávají, že kvůli dluhové krizi eurozóna vstupuje do nebezpečné etapy. V pondělí navíc Kypr, jakožto už pátá ze 17 členů eurozóny, požádal partnery o finanční pomoc.

Berlín požaduje přísnou kontrolu nad národními rozpočty jako podmínku pro případný posun na cestě k zavedení společných dluhopisů eurozóny, které jsou považovány jako jeden z nástrojů k řešení situace.

Na základě plánů, s nimiž je list seznámen, by Evropská komise nastínila úpravy rozpočtů u zemí porušujících pravidla. O těchto změnách by pak hlasovaly všechny členské země. Tyto úpravy by sice byly označovány jako "návrhy", jenže EU má nyní nové nástroje k trestání zemí, které by je nepřijaly, a to včetně výrazných finančních sankcí.

Deník neupřesňuje, o jaké pokuty má jít. Vymáhání i dohodnutých sankcí bylo totiž v minulosti velkou slabinou celého systému. Státy se již před časem dohodly, že rozpočtoví hříšníci by měli platit 0,2 procenta HDP země do zvláštního úročeného fondu a pokud by se nepolepšili, přišli by nejprve o úrok z této částky a pak o celý vklad. V praxi ale se ale tento postup zatím nikdy nepoužil.

Za zprávou obsahující návrhy stojí šéf Evropské komise José Barroso, unijní prezident Herman Van Rompuy, šéf Evropské centrální banky Mario Draghi a také Jean-Claude Juncker, který předsedá ministrům financí zemí eurozóny. Někteří představitelé ale prý upozorňují, že práce na dokumentu stále pokračují, ač měl být zaslán vládám v pondělí v noci.