Novou členkou správní rady firmy Facebook se stane její provozní ředitelka Sheryl Sandbergová (42). Bude tak první ženou v osmičlenné správní radě firmy a kromě generálního ředitele a zakladatele firmy Marka Zuckerberga rovněž jediným členem, který zastává místo výkonného vedoucího pracovníka ve Facebooku.

Oznámila to společnost v noci na úterý.

Sandbergová přešla do Facebooku v roce 2008 z Googlu. Analytici upozorňovali, že ve správní radě chybí žena, již před primární nabídkou Facebooku v polovině května. Facebook neuvedl, zda jmenování Sandbergové je reakcí na tyto výzvy, ale protože je dvojkou ve firmě za Zuckerbergem, považují analytici její výběr za logický.

Sandbergová je zodpovědná za vytváření reklamních aktivit Facebooku. Často je také veřejnou tváří firmy a objevuje se na konferencích a důležitých setkáních, zatímco Zuckerberg dává přednost tomu zůstat v pozadí a zaměřuje se na produkty Facebooku.

Většina velkých firem v USA má ve správní radě nejméně jednu ženu, ovšem organizace zaměřené na rovnost pohlaví upozorňují, že pro většinu z nich to tím končí.

Podle zprávy o genderové různorodosti poradenské firmy Glass Lewis mělo v roce 2011 ve správní radě nejméně jednu ženu 91 procent firem z indexu S&P 500.

Na druhé straně podle jiného průzkumu však ženy obsadily pouze 16,1 procenta z celkového počtu křesel ve správních radách firem z žebříčku Fortune 500. Nejnižší zapojení žen mají firmy z energetického a technologického sektoru, napsaly agentury AP a Reuters.

Video: Projev Sandbergové k absolventům Harvardu

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru