Míra kontroly zaměstnanců v českých firmách se za poslední tři roky snížila. Vyplývá to z průzkumů správy a řízení společností, které v letech 2009 a 2012 provedla organizace sdružující členy správních orgánů Czech Institute of Directors a platformy zaměřené na správu a řízení společností Deloitte Corporate Governance Centrum ČR. Podle nich ubylo firem, které mají vnitřní bezpečnostní opatření typu interního auditu či programu prevence podvodů ze strany zaměstnanců.

Vedle toho, nedávno zveřejněná analýza personálněporadenské firmy Zaměstnanci.com naznačuje, že se nevyplácí spoléhat na čest pracovníků a jejich počínání nekontrolovat. Vyplynulo z ní, že 40 procent Čechů v práci opakovaně porušuje etické normy. K nejčastějším formám přestupků patří zneužívání pravomocí či přijímání úplatků.

Náročnější cesta se vyplatí

Proč tedy firmy více nedbají na kontrolu svých lidí? "Mnohé buď nemohou, nebo nejsou ochotny na svoji správu a řízení vydávat dostatečné finanční prostředky," shrnuje partner advokátní kanceláře Ambruz & Dark/Deloitte Legal Jan Spáčil.

Šéfové, kteří si vybrali finančně náročnější cesty, ale nepochybují o tom, že se jim vyplatí. Taková je i zkušenost majitele skupiny Student Agency Radima Jančury. "Ve všech našich firmách platí nařízení, podle kterého musí být o jakémkoli nákupu v hodnotě nad 5000 korun rozhodováno v rámci výběrového řízení. To dělá jeden člověk, další, nezávislá osoba pak na základě výsledků řízení vybere dodavatele. A každé takové rozhodnutí navíc ještě potvrzuje vedení firmy," popisuje Jančura, který věří, že tento systém jeho skupině šetří řádově miliony korun ročně.

Společností s protikorupčním programem je ovšem v České republice menšina. Ještě méně, konkrétně 33 procent je pak podle průzkumu těch, které mají zaveden systém whistleblowingu - tedy souboru opatření, díky kterým může zaměstnanec anonymně upozornit na nekalé interní praktiky. "Právě whistleblowing přitom z řady zahraničních průzkumů vychází jako nejúčinnější prostředek pro odhalování interních podvodů," poznamenává advokát Jan Spáčil.

Vsadili na něj například ve společnosti Raiffeisenbank. Pro případné whistleblowery mají zřízenu speciální bezplatnou anonymní linku, kterou obsluhuje externí provozovatel. Zaměstnanci ji mohou využít nejen pro oznámení případů neetického či nezákonného chování svých kolegů a nadřízených, ale i dodavatelů či obchodních partnerů.

Ve společnosti Telefónica Czech Republic pak mají pro šetření podnětů o neetickém chování zvláštní aplikaci. Ta je přístupná všem zaměstnancům firmy a jejích dcer. "Máme nastaveny celkem tři úrovně možnosti nahlášení jakéhokoli závadného jednání, a to lokální, evropskou a globální. Zaměstnanci, který systém použije, je samozřejmě zaručena anonymita," přibližuje člen představenstva společnosti Telefónica Czech Republic a výkonný ředitel pro právní záležitosti Jakub Chytil.


 

Více se dočtete v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 21. června, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související