Představitelé Francie, Německa, Itálie a Španělska se dohodli, že se na summitu Evropské unie příští týden pokusí prosadit přijetí prorůstových opatření v celkovém objemu 130 miliard eur (asi 3,4 bilionu Kč).

Řekl to italský premiér Mario Monti, který se v Římě setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a španělským premiérem Marianem Rajoyem.

"Chceme, aby se pro Evropu dohodla významná prorůstová opatření, jejichž objem dosáhne jednoho procenta hrubého domácího produktu, což je kolem 130 miliard eur," řekl Monti.

"Růst může mít pevné základy jen za předpokladu, že budeme mít fiskální disciplinu. A fiskální discipliny lze dosáhnout jen pokud budeme mít růst a tvorbu pracovních míst," dodal.

Italský premiér uvedl, že se s kolegy na schůzce shodl v tom, že se pro zastavení dalšího šíření krize zatím udělalo poměrně dost. Stále to ale prý nestačí.

Hollande: Eurobondy, víc solidarity, vláda v Bruselu

Hollande řekl, že schůzka v Římě podle něj může sloužit jako základ pro summit. "Evropská rada musí udělat pokrok ve vytváření důvěry v eurozóně i v Evropě. Já myslím, že naše dnešní schůzka byla pro dosažení tohoto cíle užitečná," řekl Hollande novinářům. Schůzka podle něj položila základy i pro hospodářskou integraci Evropy.

Francouzský prezident je také velkým zastáncem daně z finančních transakcí, kterou je podle něj třeba zavést co nejdříve. Užitečné jsou prý i společné dluhopisy za celou eurozónu, takzvané eurobondy, což je ale návrh, o němž Německo nechce slyšet. Podle Hollandea by zavedení eurobondů nemělo trvat deset let.

"Já považuji eurobondy za jednu z možností. Ale ne až za deset let," řekl Hollande. "Pokud zde bude unie a integrace, budou eurobondy v Evropě užitečným nástrojem a já na tom budu dál pracovat," řekl prezident. Dodal přitom, že než se evropské státy vzdají suverenity a předají ji ústřednímu orgánu v Bruselu, je třeba mezi nimi zajistit větší solidaritu.