Vyšetřování velkých státních zakázek zpravidla v Česku končí s výsledkem "odloženo". Policii se totiž buď nedaří prokázat, že by politici při jejich schvalování porušili zákony, nebo že by se v nich rovnou uplácelo. Nynější rozhodnutí stíhat exministryni obrany Vlastu Parkanovou za zakázku na letadla CASA však může tento trend změnit.

Policisté si v ní totiž zkoušejí nadějnou taktiku - místo, aby se soustředili na těžko doložitelnou korupci, zjišťují, o jaké peníze stát při nákupu přišel. A teprve podle toho sepisují návrhy na trestní stíhání. Pokud se tato jejich metoda osvědčí, letouny CASA mohou být pouze začátek.

Parkanové hrozí stíhání konkrétně kvůli tomu, že schválila 3,6miliardovou zakázku, aniž by ministerstvo mělo na stole znalecký posudek o přiměřenosti ceny. Výsledek?

"Rozdíl mezi obvyklou cenou letadel a cenou, za kterou letadla nakoupila Česká republika, je 658 milionů korun," uvádějí vyšetřovatelé s odkazem na posudek, který si nechali vypracovat u firmy American Appraisal.

Ačkoliv zprostředkovatel obchodu společnost Omnipol tento posudek zpochybňuje, policie získala argument, na kterém může obvinění postavit.

"Zákon ukládal exministryni povinnost, aby její úřad nenakupoval za více než obvyklou cenu. Když si tedy nenechala zpracovat posudek, musí teď dokázat, že cena letadel nebyla vyšší, než je cena obvyklá," říká odborník na veřejné zakázky Luděk Vrána z advokátní kanceláře Vrána & Pelikán. A to podle jeho slov nemusí být vůbec snadné.

Nejen CASA

Nová policejní taktika tak umožnila naplno rozjet šetření kontraktu, u něhož například antimonopolní úřad už dříve prohlásil, že je v pořádku, protože proběhl zcela podle zákona o veřejných zakázkách.

Ovšem letadla CASA nebyla jedinou zakázkou bez posudku. Znalecký posudek ministerstvu chyběl například také před podpisem nákupu obrněných vozidel Iveco, Dingo nebo transportérů Pandur.

"Na tyto nákupy může nyní policie aplikovat stejný mechanismus, jaký využila při zakázce na letouny CASA," říká zbrojní expert Jaroslav Štefec, který se donedávna na ministerstvu obrany věnoval prověřování zakázek.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.