Relativně dobrá zpráva pro Španělsko – tamní banky budou potřebovat "jen" 51 až 62 miliard eur (v přepočtu asi 1,3 až 1,6 bilionu Kč), tvrdí vládou najaté auditorské společnosti Roland Berger a Oliver Wyman.

Je to výrazně méně, než se očekávalo – už s předstihem eurozóna přislíbila 100 miliard eur. Přitom doposud se hovořilo, že tato částka na zlepšení stavu španělských bank po splasknutí realitní bubliny stačit nebude.

50 až 60 miliard eur bude stačit i podle ratingové agentury Fitch.

Viceguvernér španělské centrální banky Fernando Restoy podle agentury AP řekl, že částka 62 miliard eur představuje nejhorší možný scénář.

Čtvrtek byl posledním dnem, který si Španělsko stanovilo pro zveřejnění prvních hrubých čísel auditu bankovního sektoru. Mezitím se pracuje na podrobnějších číslech, která chtěl Madrid zveřejnit do konce července. K dispozici ale zřejmě bude až v září.

Během několika dnů by Španělsko mělo formálně požádat o již zmíněnou přislíbenou pomoc od zemí eurozóny. Dnešní čísla vláda použije k tomu, aby stanovila přesnou výši pomoci, o kterou nakonec eurozónu požádá.

Tři největší španělské banky navíc žádnou pomoc nebudou potřebovat ani podle nejhoršího scénáře. Podle Španělů se tak potvrzuje, že problém bankovního sektoru se omezuje pouze na relativně malou skupinu bank.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru