Mezinárodní ratingová agentura Moody´s snížila rating celé řady globálních bank.

Bankám se tak zvýší provozní náklady o miliardy dolarů, neboť je pravděpodobné, že budou muset zvýšit takzvaný kolaterál, tedy zajištění za úvěry od protistran.

Fed nebude znovu tisknout další peníze, většímu pádu akcií zabránila zvláštní operace "twist" - čtěte ZDE

Mezi banky, kterým má Moody´s snížit ranting patří Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Morgan Stanley, Royal Bank of Canada, Royal Bank of Scotland, Deutsche Bank, BNP Paribas, Credit Suisse, Barclays, HSBC, Société Générale nebo UBS.

Wall Street i kvůli tomu zažil jeden z nejhorších letošních dnů - akcie zmíněných bank padaly o několik procent, index Dow Jones klesl o dvě procenta, širší S&P 500 ztratil 2,23 % a technologický Nasdaq dokonce 2,44 %.

Moody's už dříve uvedla, že vydá aktualizované hodnocení ratingů bank, v jehož rámci některé ratingové známky i výrazně sníží. Agentura se ale omezila na konstatování, že aktualizovaná zpráva bude zveřejněna do konce června.

Významem a rozsahem je snížení ratingů bank srovnatelné s lednovou akcí S&P, která srazila hodnocení většiny zemí Evropy a zhoršila jejich výhledy. Tehdy například Francie nebo Rakousko ztratily prestižní AAA.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru