Z rodinného domu a zahrádky Ludmily Sládkové v Temelíně je jaderná elektrárna vidět jako na dlani. Vzdušnou čarou přes louky je to odhadem 1,5 kilometru. Třiašedesátiletá žena pamatuje jak výstavbu prvního a druhého bloku, tak i velké akce protijaderných aktivistů s tím spojené. "Asi kilometr od nás mívali tábor. Vázali se k branám, nebo na chladicí věže věšeli transparenty," vzpomíná Sládková.

To vše je ovšem minulostí, a to i přesto, že právě v těchto dnech začíná veřejné projednávání vlivu rozšíření temelínské elektrárny na životní prostředí (EIA).

Klid okolo elektrárny je však pouze zdánlivý. Protestní akce se jen z ulic přesunuly o několik pater výše – do soudních a vládních budov. "Ze začátku měly blokády smysl, ale nyní by nám uškodily," tvrdí Monika Wittingerová, předsedkyně Jihočeských matek.

Protijaderní aktivisté jdou nyní oficiálními cestami. Do plamenné diskuse kolem studie EIA se vedle "Matek" chystají také odpůrci z Německa a Rakouska. "Sesbírali jsme 22 500 připomínek a hodláme je prezentovat na veřejném projednávání," říká Roland Egger, předseda rakouského sdružení Atomstopp.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se