Americká centrální banka (Fed) znovu podpoří ekonomiku, která ztrácí dosavadní dynamiku, ale ne způsobem, který se očekával.

Měnový výbor Fedu po dvoudenním jednání rozhodl, že další vlnu "tisknutí peněz" nyní neprovede. Přitom trhy poslední dva dny rostly v očekávání, že tomu tak bude.

Akcie poté okamžitě zamířily dolů, pád však zastavil další oznámený krok – Fed o šest měsíců až do konce letošního roku prodlouží takzvanou operaci twist. Jejím smyslem je srazit úroky na vzdálenějším konci výnosové křivky a tím usnadnit refinancování hypoték a financování podniků.

Fed zavedl operaci twist loni v září, kdy sdělil, že na tento program postupně vynaloží až 400 miliard dolarů (asi osm bilionů Kč). Program měl skončit na konci června. Nyní chce banka na stejné účely vynaložit dalších až 267 miliard dolarů (asi 5,3 bilionu Kč).

Základní úrokovou sazbu Fed nechal podle očekávání beze změny. Znamená to, že zůstává na historickém minimu v pásmu nula až 0,25 procenta, kde ji centrální banka drží od konce roku 2008. Tehdy musel Fed rychle reagovat na hrozící kolaps globálního finančního systému kvůli pádu obří investiční banky Lehman Brothers.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru