Prodej zájezdů do Řecka díky výsledkům voleb po předchozím poklesu zájmu roste. Za pondělí a úterý prodej zájezdů do země meziročně vzrostl o desítky procent, řekl novinářům výkonný ředitel cestovní kanceláře Fischer Jiří Jelínek.

Zájem lidí o Řecko byl v předprodejích proti loňsku téměř o třetinu slabší. Pokud se povede prodej dovolených na poslední chvíli, mohla by destinace skončit jen s desetiprocentním poklesem, dodal Jelínek.

Výrazný růst v prodejích dovolených potvrdila Pavlína Pešová z cestovní kanceláře Firo-tour. Podle ní meziroční nárůst prodeje za pondělí a úterý přesáhl 30 procent. Nemusí to prý být ale pouze důsledek pozitivní nálady plynoucí z volebních výsledků. Řada turistů se už letos z Řecka v pořádku vrátila, zapůsobit tak mohly ústní doporučení a pozitivní reference, uvedla Pešová.

Viceprezident Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež je ohledně vývoje prodejů zájezdů do Řecka opatrnější. "Bude záležet na tom, jestli ten pozitivní duch s volbami spojený nevyprchá," upozornil. Podle něj bude také záležet na výsledcích povolebních vyjednávání a na tom, zda se podaří sestavit vládu.

Parlamentní volby v Řecku v neděli vyhrály proevropsky orientované strany prosazující pokračování úsporných opatření. Ty jsou podmínkou EU pro další poskytování finanční pomoci. Nejprodávanějšími destinacemi, které na potížích Řecka vydělaly, jsou Turecko a Španělsko.

Cestovní ruch je pro Řecko důležitým odvětvím. Na hrubém domácím produktu země se podílí 15 procenty a jedno z pěti pracovních míst v zemi je v cestovním ruchu. Podle řecké centrální banky se příjmy země z turistiky v prvním čtvrtletí propadly meziročně o 15,1 procenta na 396 milionů eur. Počet turistů v zemi se snížil o 11,7 procenta. Výrazně méně přijelo Němců, Rusů a Britů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru