Obtížná situace na trhu a nižší prodeje přiměly kolínského výrobce automobilů TPCA ke snižování počtu zaměstnanců. Firma představila program dobrovolných odchodů.

Nabídku odstupného nad úrovní požadovanou českou legislativou, které bude závislé na odpracované době, může využít 250 zaměstnanců.

Automobilka chce odcházejícím lidem zároveň pomoci při hledání nového uplatnění, řekl mluvčí TPCA Radek Kňava. Na konci května firma zaměstnávala 2800 lidí.

Hlavní evropské trhy vykázaly podle TPCA poklesy již na konci loňského roku a růst nebyl obnoven ani v letošním prvním pololetí. Nepříznivý trend je patrný především v jižních státech Evropy, a zejména v segmentu A, tedy u malých vozů. Obtížná situace na trhu bude podle firmy zřejmě pokračovat i v druhé polovině roku.

"Naše klíčové trhy v západní a jižní Evropě zažívají těžké časy a naše výroba musí reagovat na očekávané nižší objednávky v druhé polovině letošního roku a v příštím roce," uvedl prezident společnosti Satoši Tačihara. Firma podle něj udělala hodně pro to, aby pro zaměstnance našla náhradní aktivity.

"Bohužel musíme přijmout další opatření a nabízíme zaměstnancům možnost dobrovolných odchodů. Velmi oceňujeme dosavadní práci našich lidí, a proto volíme systém dobrovolných odchodů s odstupným nad úrovní požadovanou českou legislativou," dodal prezident. Záležitost podle něj vedení automobilky projednalo s odborovými organizacemi.

Propouštění i přesun

Řadu opatření přitom již provedla - například změnu směnného systému na začátku května, kdy zároveň neprodloužila smlouvy 150 pracovníkům zaměstnaným na dobu určitou. Celkem dvě stovky zaměstnanců využily možnosti náhradní práce v sesterském závodě PSA ve slovenské Trnavě a u českých dodavatelů.

TPCA je společným podnikem firem Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroën postaveným v roce 2002 v průmyslové zóně Kolín-Ovčáry. Výrobu závod zahájil v únoru 2005.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru