Česko musí podle směrnice Evropské unie zvýšit spotřební daň z cigaret tak, aby od ledna 2014 dosahovala evropského minima 90 eur za tisíc kusů cigaret. To oproti současnému stavu představuje (v závislosti na vývoji kurzu koruny) zdražení krabičky o čtyři až opět korun. Úměrně tomu se zvýší i DPH.

Stát i výrobci cigaret se obávají důsledků takového cenového skoku a velkého přesunu kuřáků k ještě lacinějším. Původní záměr tedy ministerstvo financí v novele zákona o spotřebních daních upravilo na dvě postupné změny – první zdražení proto přijde už od ledna 2013.

„Vyššímu zatížení zejména drahých cigaret je vhodnější se vyvarovat z toho důvodu, že by podporovalo změnu spotřebitelských preferencí a přechod od drahých cigaret k levným, což by vedlo k poklesům výnosu spotřební daně," uvedlo ministerstvo.

Vyšší daň má zvýšit příjem státní kasy v příštím roce o 1,4 miliardy korun oproti letošku. Loni stát vybral na spotřební dani za všechny tabákové výrobky necelých 45 miliard korun.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Záměrem rezortu je i viditelné zdražení sypaného tabáku. Jeho spotřební daň má vzrůst do roku 2014 také ve dvou krocích – celkem z nynějších 1400 korun za kilogram na 1800 korun. To podle propočtů ministerstva zdraží dvacetigramový balíček tabáku z nynějších 47 o víc jak šest korun.

Klesající trh cigaret

Zatímco z jedné cigarety dnes odvádějí prodejci státu 2,10 koruny spotřební daně, z tabáku je to po přepočtu na cigaretu 1,40 koruny. A tomu odpovídá výhodnější cena v porovnání s nákupem i těch lacinějších krabiček cigaret. Prodeje tabáku tak v posledních letech výrazně narůstají, zatímco trh cigaret klesá.

Zvýšení daně už dříve kritizovali někteří výrobci a prodejci tabáku. Zejména společnost Imperial Tobacco, která je největším prodejcem řezaného tabáku v Česku. „Tabák vzhledem k výhodnější ceně kupují z velké části lidé ze sociálně slabších skupin. Ti už nemají lacinější alternativu a budou vyhledávat tabák, který se k nám dostává nelegálně bez zaplacení daně,“ varoval jednatel společnosti Kamil Provazník.

Tabák představuje podle některých odhadů jen menší – sotva desetiprocentní – část trhu s kuřivem. Na rozdíl ale od od cigaret jeho odbyt vzhledem k výhodnější ceně dramaticky narůstá, meziročně přibližně o 20 procent.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru