Americký energetický gigant ExxonMobil ukončil průzkum možné těžby plynu z břidlic v Polsku.

Při dvou průzkumných vrtech na východě země zjistil, že naleziště nemají dostatek plynu pro komerční využití. Oznámila to americká společnost v dnešním prohlášení.

Zpráva je ranou pro Polsko, které doufá, že se mu podaří najít obrovské rezervy plynu v břidlicích a snížit závislost na dodávkách z Ruska.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

ExxonMobil v prohlášení neuvedl nic o budoucnosti šesti licencí na těžbu, které má v Polsku.

Možnosti těžby plynu z břidlic v Polsku zkoumají zhruba dvě desítky energetických firem.

Zásoby nejsou tak velké, jak se čekalo

Geologická studie v letošním roce však ukázala, že odhadované využitelné rezervy jsou mnohem nižší, než se původně čekalo, napsala agentura AP.

Varšava už udělila přes 100 licencí pro průzkum možností těžby břidlicového plynu.

Mezi společnostmi, které chtějí v Polsku těžit, jsou kromě Exxonu Chevron či Marathon. Země očekává, že by se s těžbou mohlo začít na přelomu let 2014 a 2015.

Vláda v březnu snížila odhad zásob břidlicového plynu na 346 až 768 miliard metrů krychlových. To je zhruba desetina předchozího odhadu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru