Technický ředitel společnosti Facebook Bret Taylor firmu "někdy toto léto" opustí a spolu se svým přítelem, vývojářem firmy Google Kevinem Gibbsem založí vlastní firmu. Bret to oznámil v pátek na svém profilu na Facebooku.

"Chtěl bych zvlášť poděkovat Marku Zuckerbergovi. V uplynulých třech letech jsi nebyl jen mým šéfem, ale také učitelem a nejbližším přítelem," napsal Taylor.

Podle agentury Reuters jde o první odchod vysokého manažera společnosti od 18. května, kdy Facebook provozující stejnojmennou sociální síť vstoupil na burzu. Někteří investoři už dříve spekulovali, že firma bude mít po vstupu na burzu problémy s tím, aby si udržela klíčové zaměstnance. Z řady z nich se díky vlastnictví firemních akcií stali přes noc milionáři.

Taylor dříve pracoval pro firmu Google, kde stál zejména za vývojem Google Maps. Z firmy odešel v roce 2007 a s dalšími kolegy založil svůj vlastní startup FriendFeed, který uživatelům umožňoval soustřeďovat na jednom místě výstupy z různých sociálních sítí. Friend Feed byl v roce 2009 odkoupen Facebookem. Taylor do firmy přešel a v roce 2010 se stal jejím technickým ředitelem.

Primární veřejná nabídka (IPO) akcií Facebooku byla největší mezi internetovými podniky a jednou z největších na světě. Firma prodejem akcií získala minimálně 16 miliard dolarů (asi 324 miliard Kč), pokud se vezme v úvahu i prodej akcií rezervovaných bankám, celkový výnos dosahuje asi 18,4 miliardy dolarů.

Vstup Facebooku na trh ale provázely velké technické závady v obchodním systému Nasdaq, kvůli nimž se zahájení obchodů s firemními akciemi zřetelně opozdilo.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru