Egyptský ústavní soud ve čtvrtek rozhodl, že parlament byl nedávno zvolen podle neústavního volebního zákona. Očekává se, že zákonodárný sbor bude rozpuštěn. Přesto však egyptský parlament ještě nedostal od soudu oficiální vyjádření.

Proti rozhodnutí ústavního soudu se ozvývají první nesouhlasné hlasy. Předseda egyptské dolní komory Muhammad Saad Katátní v pátek prohlásil, že soudní rozhodnutí je politicky motivováno. Podle něj měl soud předem uloženo, aby parlament rozpustil.

Místopředseda soudu Máhir Samí už ve čtvrtek řekl, že soudní verdikt znamená, že rozpuštěny budou obě parlamentní komory.

 

Egypťané hovoří o kontrarevoluci a o puči, protože soudní rozhodnutí znamená pravděpodobně, že do zvolení nového zákonodárného sboru zůstanou legislativní pravomoci v rukou armády. Ozbrojené složky měly moc předat civilním institucím po prezidentských volbách, které skončí v neděli.

O tom, že se armáda na tuto situaci připravuje, podle mnohých svědčí i středeční oznámení. V něm stojí, že vojsko a tajná služba mohou navzdory tomu, že byl nedávno zrušen výjimečný stav, znovu občany preventivně zatýkat a předvádět k výslechu.

Amnesty International vyzvala egyptskou vládu, aby tento dekret zrušila. Považuje ho za ohrožení lidských práv. Egyptští politici hovoří o prodloužení výjimečného stavu.

Opatření má podle středečního výnosu platit do vyhlášení nové ústavy. I to je teď ale v nedohlednu, protože zvláštní výbor, který měl nový text předložit, byl vybrán parlamentem teprve tento týden.

 

Mnohé egyptské listy dnes píší o komplotu armády s justicí. Deník At-Tahrír svůj komentář nazval Justiční převrat, deník Aš-Šurúk soudí, že justice vrátila veškerou moc do rukou Nejvyšší radě ozbrojených sil (SCAF). "To, co se stalo, nás vrací k 24. lednu 2011, k předvečeru zahájení revoluce proti (bývalému prezidentovi Husnímu) Mubarakovi," napsal list v komentáři. Mubarak byl donucen odstoupit v únoru a od té doby Egyptu dočasně vládně SCAF.