Poslanci se chystají zlevnit developerům zabírání pozemků. Novinku schovali do stavebního zákona jako přílepek, tedy druhý zákon, který s tím původním nesouvisí. Hlasovat o něm budou v pátek.

Změna se zrodila na jednání výboru pro veřejnou správu 23. května. U stavebního zákona poslanci zničehonic odhlasovali dodatek, že změní i zákon o ochraně půdního fondu, přestože to vůbec neměli na programu.

Jinak řečeno, dohodli se, že zlevní odvody do státní kasy za vyjímání pozemků z půdního fondu. Je to přitom rok, co stát platby po dvaceti letech zvýšil. Vláda to chtěla právě proto, že developeři živelně zabírali kvalitní půdu.

„Ta změna ale způsobila problémy. Třeba obec dostala příslib dotace, a aby ji obdržela, musela vyplatit výkup z půdního fondu,“ obhajuje změnu poslanec Jaroslav Krupka z ODS, který je zpravodajem výboru pro veřejnou správu.

Neví se, kdo dodatek navrhl

Kdo z poslanců na výboru návrh přednesl, nelze zpětně dohledat. Poslanec Krupka sice HN slíbil, že se podívá do záznamů, tři dny ale odpověď neposlal. Nezvyklé je i to, že o chystaných změnách neví nic ani předseda výboru pro veřejnou správu, který sám u hlasování byl.

„Že je tam přílepek, to je pro mě novinka. Byly to desítky stran různých pozměňovacích návrhů a odsouhlasili jsme je podle jejich čísel, detailně jsme každý z nich nerozebírali,“ přiznává Stanislav Polčák (TOP 09). Poslanecká iniciativa tak naplňuje všechny znaky toho změnit pod rouškou jednoho zákona bez povšimnutí úplně jiný zákon.

A právě tato praxe vadí ústavním soudcům. Soud první takový přílepek zrušil už v roce 2007. Praxe se totiž v té době rozmohla natolik, že se třeba kvůli dodatku k zákonu o ochraně svědků přestěhovala do Kroměříže Justiční akademie.

Podle Krupky je ale nyní rozdíl v tom, že spolu zákony „trochu souvisejí“, proto zásadní změny v zákoně o půdním fondu nejsou přílepkem. „Budeme to ale ještě diskutovat,“ uklidňuje.

Celý článek o dodatku bez autora čtěte v pátečních Hospodářských novinách.

ctete patek

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru