Hospodářská krize v Řecku se nepříznivě promítla i v českém vývozu do této země. V posledních čtyřech letech po předchozím období růstu klesl o čtvrtinu. Méně českého zboží míří do Řecka i letos. Vyplývá to z databáze Českého statistického úřadu.

Dovoz z Řecka značně kolísá a loni byl zhruba stejný jako v předkrizovém roce 2007.

Naposledy český vývoz do Řecka vzrostl v roce 2007, kdy se zvýšil o zhruba 140 milionů korun na 9,4 miliardy korun. V následujících letech ale hodnota exportu vykazovala pokles.

V roce 2008 se snížila ještě mírně na 8,965 miliardy korun, ale už o rok později se propadla na 7,831 miliardy korun a v roce 2010 na 7,058 miliardy korun. Loni se český vývoz dál snížil a za celý rok obnášel 6,97 miliardy korun. Letos do dubna jeho hodnota klesla meziročně o desetinu na 1,847 miliardy korun.

Výrazně klesl především vývoz českých automobilů do Řecka. Zatímco v roce 2007 jeho hodnota činila 3,1 miliardy korun, tak loni pouze 1,7 miliardy korun.

Výrazný pokles také zaznamenal export kočárků, panenek a hraček, který klesl z 425 milionů korun v roce 2007 na loňských 29 milionů korun.

Jak se vyvíjel obchod s Řeckem

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru