Zvyšuje se riziko, že Španělsku nebude stačit slíbená mezinárodní pomoc španělským bankám a že země bude žádat v příštích měsících a letech o další pomoc.

Uvedla to podle agentury Reuters ratingová agentura Moody's Investors Service, která ve středu snížila svůj rating Španělska z A3 na Baa3, což je její nejnižší hodnocení úvěrové spolehlivosti země.

 

"Žádost o pomoc nevnímáme jako znak síly, ale jako znak slabosti," zdůraznila londýnská analytička mezinárodní ratingové společnosti Moody's Kathrin Muehlbronner.

Španělsko v sobotu sdělilo, že požádá eurozónu o pomoc pro své banky. Eurozóna pak uvedla, že je připravena poskytnout zemi až 100 miliard eur (2,5 bilionu Kč).

 

Agentura Moody's ještě před nabídkou pomoci uvedla, že posuzuje dopady pomoci pro Španělsko a je připravena učinit změnu ratingu, která by odrážela případná rizika pro věřitele španělské vlády.

Španělské banky jsou zatíženy obrovským a rostoucím objemem nedobytných úvěrů do nemovitostí z doby realitního boomu, který skončil na konci minulého desetiletí krachem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru