Sergej Lavrov obvinil Spojené státy z vyzbrojování syrských povstalců. USA dodávají opozici zbraně, které jsou používány v boji proti syrské vládě, prohlásil ruský ministr zahraničí v Teheránu.

Kromě situace v regionu s důrazem na Sýrii je dalším jednacím tématem Lavrovovy bleskové návštěvy v Íránu i kontroverzní íránský jaderný program. Rusko bude příští týden hostit další kolo jaderných jednání šestice velmocí s Íránem.

Na tiskové konferenci po setkání se svým íránským protějškem Alím Akbarem Salehím Lavrov jako první ruský činitel takto otevřeně obvinil Spojené státy z dodávek zbraní syrským rebelům. Dosud Moskva pouze poukazovala na neupřesněné "cizí mocnosti", které podle ní vojensky podporují syrskou opozici, konstatovala agentura AFP.

Lavrov naproti tomu ospravedlňoval ruské prodeje zbraní Sýrii tím, že "neporušují žádné mezinárodní zákony" a omezují se jen na "obrannou výzbroj". Popřel také úterní prohlášení americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, že Rusko dodává syrskému režimu bojové vrtulníky.

"Už před několika dny jsem na tiskové konferenci v Moskvě řekl, že teď dokončujeme plnění dávno podepsaných a zaplacených (zbrojních) kontraktů. Všechny tyto kontrakty se týkají výhradně prostředků protivzdušné obrany," citovala Lavrovovo prohlášení v Teheránu agentura Interfax.

"Moskva dodává Damašku jen to, co Sýrie potřebuje pro případ ozbrojeného útoku zvenčí," zdůraznil Lavrov. "Nedodáváme Sýrii, ani jiným zemím zbraně, které mohou být použity proti pokojným demonstrantům."

Také Salehí obvinil Západ a některé arabské země z "posílání zbraní a mužů do Sýrie s cílem zabránit realizaci reforem přislíbených syrským prezidentem". Konkrétní země Salehí nejmenoval, íránská média ale pravidelně v dané souvislosti poukazují na USA, Saúdskou Arábii a Katar.

Lavrov a Salehí shodně potvrdili, že pozice Ruska a Íránu ke krizi v Sýrii jsou "velmi blízké, zejména pokud jde o nutnost realizace mírového plánu zmocněnce OSN Kofiho Annana a řešení konfliktu cestou jednání mezi režimem a opozicí bez vnější intervence".

Šéf ruské diplomacie přijel do Íránu jednat také o jaderném programu Teheránu, který západní státy v čele s USA podezírají ze snahy vyrobit jadernou zbraň. Rusko bude příští týden hostit další kolo jednání skupiny 5+1 (Rusko, USA, Francie, Británie, Čína a Německo) s Íránem.

Salehí zároveň vyjádřil přesvědčení, že tato jednání jsou "na dobré cestě", a optimismus ohledně jejich konečného výsledku.

Související