Tisíce lidí v neděli odpoledne přihlížely řízené demolici jednoho ze symbolů skotského města Glasgow. Po letech chátrání byl řízeně odpálen první z osmi domů komplexu Red Road Flats. K odstřelu bylo použito 275 kilogramů trhaviny.

Demolice bytových domů z poloviny šedesátých let, které byly v dobách své největší "slávy" nejvyšší v Evropě, je součástí projektu regenerace okolí.

Společnost Glasgow Housing Assocation (GHA), která domy vlastní, do plánu investuje 60 milionů liber (přes 1,8 miliardy korun).

Podívejte se na demolici Red Road Flats:

Z původně plánovaných 4700 obyvatel v komplexu zůstalo asi 300 lidí. Bývalí rezidenti byli přemístěni do některého z 259 nově postavených domů majitele Red Road Flats společnosti.

"Domy Red Road flats byly kdysi velmi oblíbené a známé po celém světě. Jejich čas je ale u konce. Je nám potěšením strhnout první z bloků přesně podle plánu," prohlásil šéf GHA pro rozvoj Alex McGuire.
Demolice zbývajících sedmi domů proběhne do roku 2017.

Red Road flats navrhl v roce 1962 architekt Sam Bunton, následná stavba probíhala od roku 1964 dalších pět let.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.