Václav Petříček (68)

Vzdělání:
Vystudoval Vysoké učení technické v Brně.

Kariéra:
Úřednickou dráhu zahájil v roce 1972 ve Státní plánovací komisi. Od roku 1990 do roku 2007 byl nepřetržitě náměstkem ministra - nejprve na tehdejším federálním ministerstvu hospodářství, od roku 1992 na ministerstvu průmyslu a obchodu. Nyní je generálním manažerem Komory pro hospodářské styky se SNS.

Ministry by vůbec nemělo zajímat, jakou stranickou legitimaci mají náměstci, úředníci či ředitelé státních agentur. "Na těchto místech totiž mají být v první řadě odborníci," říká generální manažer Komory pro hospodářské styky se SNS Václav Petříček, který byl v minulosti náměstkem mnoha ministrů průmyslu.

Změní se něco pro české exportéry poté, co se funkce prezidenta opět ujal Vladimir Putin?

Měli bychom pečlivě sledovat, co se děje po nástupu Putina do prezidentské funkce. Zaujaly mě některé jeho myšlenky, například konstatování, že skončilo postsovětské období a zemi čeká nový rozvoj. Dále naznačil, že dojde k výrazným změnám v řídicím týmu, mimo jiné i díky zapojení různých politických sil. Doufám tedy, že se tam dostanou odborníci, a to bez ohledu na stranickou příslušnost. Také je důležité, že Putin počítá s prodloužením programu zapojení světových expertů do činnosti ruských univerzit a výzkumných pracovišť nejméně do roku 2015.

Co z toho plyne pro nás?

Je to výzva i pro naše odborníky. Program běží již pět let a souvisí s tím, že Rusko podepsalo s Evropskou unií dokument, který se nazývá Partnerství v modernizaci. My jsme se připojili loni v prosinci při návštěvě tehdejšího prezidenta Medveděva. Jde o správný krok: musíme si totiž uvědomit, že v Rusku již zdaleka nevystačíme s naší tradicí a znalostí ruštiny. Dnes tam panuje obrovská konkurence. Je proto nezbytné jezdit do všech regionů a zároveň počítat s tím, že pokud se nezapojíme do vědecké a technické spolupráce přinejmenším v oblasti průmyslu ropy a plynu, prosazování českého vývozu zboží a služeb do Ruska bude stále obtížnější.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru