„Český průmysl v dubnu příjemně překvapil. Meziroční růst o 2,2 % je dvakrát rychlejší tempo, než jsme čekali. Co se týče struktury růstu, je obrázek podobný jako v předchozích měsících. Průmyslovou výrobu táhne autoprůmysl, propadá se komerční elektronika," řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

„I když se průmyslu daří, jeho výroba roste a nepropouští se, nečekají průmyslové firmy příliš silné měsíce," doplnil analytik ČSOB Petr Dufek. Při pohledu na náladu firem a na indexy nákupních manažerů napříč Evropou je podle něj na blízkém obzoru další zpomalení. Druhé a třetí čtvrtletí tak budou pro českou ekonomiku z pohledu výsledku slabší, předpověděl.

„Nejde o nikterak oslňující kondici, ale je to mírně optimistická zpráva, kterých je v poslední době slyšet málo," komentoval data analytik Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. Připomněl také revizi březnového čísla do kladné hodnoty. Je však třeba vzít v úvahu skutečnost, že duben v roce 2011 byl jedním ze slabších měsíců a tato nižší základna měla vliv na hodnotu letošního růstu, podotkl.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce v dubnu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, a to o 8,3 %, uvedli statistici. Nejvýrazněji (o 19 %) naopak meziročně klesla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách meziročně vzrostly o 2,7 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 4,2 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách se zvýšily o 1,2 %.

Nové zakázky ze zahraničí v dubnu vzrostly o 7,5 %, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 11,6 %. I k meziročnímu růstu nových zakázek přispěla nejvíce výroba automobilů, přívěsů a návěsů, objednávky v tomto sektoru stouply o 8,1 %. Naopak ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení se nové zakázky meziročně snížily o 14,7 %.

Související