HN: Vaše vláda prosadila první snížení daní od počátku krize v roce 2008, kdy se Lotyšsko propadlo do hluboké krize. Bylo už šetření a úspor příliš?

Skutečně, škrtali jsme a spořili nejvíc v Evropě. Výsledkem byla i nejvyšší DPH a daň z příjmu fyzických osob v Pobaltí. Abychom ale přilákali investice, potřebujeme být srovnatelní se sousedy. Snižujeme DPH na 21 procent a daň z příjmu během tří let klesne z 25 na 20 procent.

HN: Znamená to, že to nejhorší z krize je už za vámi?

Vypadá to tak. V prvním čtvrtletí tohoto roku jsme byli nejrychleji rostoucí evropská ekonomika. To v kombinaci s efektivním bojem proti šedé ekonomice přidalo další příjmy do rozpočtu. Budeme dokonce překonávat naše fiskální cíle pro letošní rok. S MMF máme na příští rok dohodnutý rozpočtový deficit 2,5 procenta, ale už teď se posunujeme k 2,1 procenta.

HN: V jedné ze zpráv MMF kritizoval míru škrtů a úspor. Jak dalece se škrty promítly do větší chudoby nebo rostoucí emigrace ze země?

Určitě je mnoho problémů spojených s úsporami. Když jste ale v situaci, kdy jste ztratil důvěru finančních trhů, tak nemáte příliš mnoho jiných možností. Museli jsme úspory udělat, abychom systém stabilizovali a potom se vrátili k růstu. Udělali jsme největší úspory v EU a nyní máme nejrychlejší růst, takže se ukazuje, že mezi těmito politikami není až takový protimluv, jak se někdy říká.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru