Litvínovská chemička Unipetrol RPA skončí ke konci roku s výrobou močoviny a počítá s propuštěním 50 lidí. Jiné místo nabídne jen některým zaměstnancům. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Výroba prý byla ztrátová v řádu desítek milionů ročně, navíc potřebovala investice. Unipetrol vlastněný polským koncernem PKN Orlen vloni prodělal skoro šest miliard korun a v posledních týdnech začal šetřit - minimálně načas už uzavřel i zpracování ropy v pardubickém Paramu, které zaměstnávalo 70 lidí.

 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Někteří zaměstnanci dostanou nové místo v provozu

"Trvalé odstavení jednotky výroby močoviny bude mít za následek určitý počet propuštěných zaměstnanců. Momentálně očekávané snížení je přibližně 50 zaměstnanců," uvedla firma v prohlášení.

Jen některým zaměstnancům prý nabídne nové místo v jiném provozu. Unipetrol v minulých letech uváděl, že v litvínovském chemickém areálu Záluží má asi 1700 zaměstnanců.

Výroba močoviny se Unipetrolu nevyplácela

Močovina je dusíkatá organická sloučenina, která se používá hlavně jako základ pro výrobu umělých hnojiv. Unipetrol tvrdí, že jeho výroba v Litvínově je ve srovnání s konkurencí v nevýhodě, protože bere jako základní surovinu ropné zbytky, což výrobu prodražuje a snižuje využití zařízení.

Navíc má potřebná povolení jen do roku 2017.

"Prodloužení je podmíněno investicí do významné rekonstrukce v řádu několika set milionů korun. Jakýkoliv potenciální výnos z této investice neočekává," uvedl Unipetrol.

I samotný provoz na výrobě močoviny byl podle chemičky ztrátový.

"Trvalé odstavení bude mít pozitivní dopad na provozní zisk v řádu několika desítek milionů korun," tvrdí Unipetrol.

Samo o sobě to ale jeho problémy s hospodařením jen sotva vyřeší - vloni Unipetrol v Česku prodělal 5,9 miliardy korun, přičemž tržby měl okolo 97 miliard. Firmu převzal v roce 2005 polský PKN Orlen a do roku 2007 vykazovala roční zisky přes miliardu korun.