Management největších českých firem z žebříčku Czech Top 100 se od začátku tisíciletí rozrostl jen o několik málo žen. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Corporate Governance Centra ČR společnosti Deloitte, který mají HN k dispozici.

Ve vedoucích funkcích českých společností podle něj v současnosti zasedá jen o 2,6 procenta více žen než před dvanácti lety. Manažerky tak aktuálně tvoří 6,7 procenta vrcholového managementu předních českých firem.

 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Ženský prvek je stále mizivý

V reálu jde o velmi nízký počet. Mezi 859 členy všech statutárních orgánů velkých českých společností je aktuálně 84 žen – tedy pouze o pět více než v roce 2002. Větší část z nich přitom sedí v dozorčích radách.

Pokud jde o jednotlivé firmy z předních příček žebříčku Czech Top 100, lze počet žen v jejich vrcholovém managementu vesměs spočítat na prstech jedné ruky.

Ženský prvek téměř chybí ve vedení gigantů Škoda Auto a ČEZ. V řídících orgánech mladoboleslavské automobilky dosud nezasedla jediná žena. Jednička na energetickém trhu, skupina ČEZ, má v představenstvu jednu ženu. Tou je Michaela Chaloupková, která od ledna letošního roku řídí divizi nákupu.

„Okruh lidí s technickým vzděláním a znalostmi je už tak omezený. A rozdělovat jej podle pohlaví by bylo přinejmenším nepraktické,“ popsal HN před časem mluvčí ČEZ Ladislav Kříž, jak složité je obsazování manažerských pozic.

O něco lépe než ČEZ je na tom trojka žebříčku Czech Top 100, plynárenská skupina RWE Transgas, která má v tuto chvíli dvě ženy v dozorčí radě. Tato firma ale už zažila i větší dámskou účast. V době, kdy společnosti šéfovala nynější předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková (2001–2003), seděly v představenstvu další dvě ženy.

 

Větším počtem žen v managementu se z první desítky největších českých firem může pochlubit telekomunikační společnost Telefónica. Její dvanáctičlennou dozorčí radu tvoří z jedné čtvrtiny ženy.

Telekomunikace jsou přitom podle aktuálního výzkumu oborem, kde je v Česku obecně velmi málo vrcholových manažerek (5,3 %).

Czech  Top 100

2000

2011

Jednatelky/Členky představenstva

4,1 %

6,7 %

Členky představenstva

4,5 %

 

6,3 %

 

Jednatelky

0,00%

 

8,00 %

 

Členky dozorčích rad

8,0 %

 

13,2 %

 

Prokuristky

12,6 %

 

22,0 %

 

Zdroj: Deloitte Corporate Governance Centrum ČR (6/2012)

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru