Estonský prezident Toomas Hendrik Ilves ve čtvrtek na Twitteru uveřejnil posměšné komentáře na osobu ekonoma Paula Krugmana. Ilves se do nositele Nobelovy ceny za ekonomii pustil kvůli Krugmanovu blogu na stránkách deníku The New York Times, v němž ekonom zpochybňoval estonské hospodářské oživení po krizi v letech 2008 až 2009.

"Pojďme napsat něco, o čem nic nevíme, buďme samolibí, nadutí a povýšení. Koneckonců, jsou to jen vidláci," napsal Ilves na Twitteru v reakci na Krugmanův článek.

"Vyse..me se na Východoevropany. Jejich angličtina je špatná, stejně nebudou reagovat a navíc dělají to, k čemu se zavázali, a opakovaně volí odpovědné vlády," uvedl estonský prezident v dalším tweetu.

Ilvese rozhořčil Krugmanův blog, který zpochybňoval hospodářské oživení Estonska nastartované tvrdými úspornými opatřeními. Krugman napsal, že oživení "stále není dokončeno". "Pochopitelně lepší oživení než žádné - ale je tohle něco, co lze označovat za hospodářský triumf?" uvedl ekonom.

Agentura AP připomíná, že Krugman je odpůrcem úsporných opatření. Jako cestu k hospodářskému oživení doporučuje zvýšit v době krizí vládní výdaje.

 

Estonská prezidentská kancelář později potvrdila pravost Ilvesových tweetů. Prezidentovy komentáře podle ní byly "upřímnou a okamžitou obranou zásadního a mnohdy obtížného úsilí Estonska vypořádat se s hospodářskou krizí a dostát pravidlům Evropské unie".

Estonské HDP se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšilo o čtyři procenta. Estonsko také má velmi malý veřejný dluh, což z něj podle agentury Reuters dělá jednu z nejstabilnějších zemí v eurozóně, která se potýká s předlužeností mnoha svých členů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru